Żnin. Linoryt, czyli sztuka drapania

Akademia Otwartych Umysłów ŻDK zaprasza na warsztaty pt. „Linoryt czyli sztuka drapania”. Kierowane są one zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.

Linoryt jest techniką graficzną należącą do grup technik druku wypukłego. Podstawą tworzenia jest rytowanie obrazu w miękkim materiale (najczęściej używane jest linoleum) przy pomocy dłut lub noża. Odbitki tworzy się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej. W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję zaprojektować grafikę w formacie A5, którą specjalistycznymi dłutami wytną w matrycy linoleum. Fazą końcową linorytu jest odbicie grafiki na papierze, używając wałka, farby drukarskiej oraz łyżki. Uczestnicy dostaną szansę prześledzenia poszczególnych etapów wraz z informacjami niezbędnymi do wykonania pracy oraz możliwością własnoręcznego wykonania dzieła jakim jest linoryt.

Zajęcia odbędą się w sobotę, 22 października, w godz. 15.00–18.00 oraz w niedzielę, 23 października, w godz. 11.00–14.00. Poprowadzi je mgr Sztuk Pięknych Ilona Gawrońska.

Zapisy możliwe do 17 października w sekretariacie Żnińskiego Domu Kultury.