Żnin. Wystawa malarstwa Marka Kozińskiego

W Galerii Małej naszej biblioteki, która znajduje się w Czytelni można oglądać najnowszą wystawę prac żnińskiego malarza Marka Kozińskiego zatytułowaną „Z tego roku”.

Dwanaście obrazów, które zawisły w Galerii Małej Czytelni, zostały namalowane przez żnińskiego artystę w 2016 roku. Siedem z nich to portrety kobiet, a na pięciu pozostałych prezentowane są widoki Żnina (m.in. teren Cukrowni, dwa jeziora żnińskie, rzeka Gąsawka w parku miejskim). Obrazy namalowano z dbałością o szczegóły, a jednocześnie oddając klimat miasta i epok, w którym przyszło żyć kobietom zaprezentowanym na wystawie.

Marek Koziński w latach 1967–1972 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, następnie w latach 1972–1976 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Żninie mieszka od 1977 roku, gdzie od ponad trzydziestu lat prowadzi własną działalność w zakresie usług reklamowych. Zajmuje się również malowaniem obrazów. Czynność tę nazywa zabawą kolorami. Bawi się cały czas, pełen podziwu i uznania dla Wielkich Mistrzów, według których maluje. Sprawia tym zadowolenie nie tylko sobie, ale przede wszystkim licznym klientom. Wystawia bardzo sporadycznie, chociaż jego prace znajdują się w wielu miejscach na terenie i poza granicami kraju.