Żywiec. Dzień plenerowy Żywieckich Godów

28 stycznia (sobota) w Żywcu odbędzie się dzień plenerowy Żywieckich Godów. Barwny korowód kilkunastu grup obrzędowych przejdzie spod dworca PKP głównymi ulicami Żywca na żywiecki Rynek, gdzie będą miały miejsce dalsze atrakcje. Mieszkańców Żywca, Żywiecczyzny oraz przybywających turystów czeka więc sobota pełna kulturalnych wydarzeń.

Korowód grup obrzędowych może liczyć nawet ponad 400 osób. Przebierańcy to obowiązkowo chłopcy i mężczyźni, którzy kultywują tradycje obrzędowe dorzecza Soły.

– Z pewnością nie zabraknie dobrej zabawy oraz całej palety kolorowych postaci. Będą oczywiście konie i niedźwiedzie, ale też kominiarz, Młoda Pani, macidula, śmierć, policjant, diabły oraz wielu innych. Każda z tych postaci ma znaczenie symboliczne. Warto wiedzieć, ze chociaż niektóre grupy są podobne, to każda z nich ma coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, co właśnie ją wyróżnia, dlatego Gody są tak bardzo ciekawe. Kiedy kominiarz wysmaruje nas sadzą, nie obrażajmy się na niego, bo to wysmarowanie ma przynieść szczęście. Trzaskające baty wedle wierzeń odpędzały z kolei złe duchy. Symbolika tego wydarzenia jest niezwykle interesująca i bogata – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Kiedy korowód dotrze na Rynek, odbędą się krótkie prezentacje grup obrzędowych, a po nich konkurs trzaskania z bata, rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych.

O 13.00 organizatorzy zapraszają zaś do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcuna finał Beskidzkiego Karnawału, w trakcie którego gminy powiatu żywieckiego zaprezentują się w programach artystycznych, będzie też możliwość spróbowania lokalnych specjałów kulinarnych i zapoznania się z książką Tadeusza Trębacza „Kto cię tu prosił?”. Przewidziane zostały też znakomite koncerty kapel „Po Pieronie” i „Tekla Klebetnica”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Żywieckich Godów jest bezpłatny.