Żywiec. Rajcza zaprasza na przednią zabawę

Przed mieszkańcami i gośćmi Rajczy 49. Ogólnopolski i 25. Międzynarodowy Rajd Chłopski. Imprezie od lat towarzyszy hasło promocyjne: „Bo takiego rajdu nie najdziecie nika, co by były narty, taniec i muzyka”. Tegoroczny Rajd rozpocznie się w piątek 3 lutego i potrwa do niedzieli.

Do Rajczy przyjadą drużyny rajdowe z całej Polski. Tu nastąpi ich rejestracja oraz udział w pierwszych konkurencjach – konkursie wiedzy krajoznawczej oraz biegu narciarskim na 2 km w parku w Rajczy.

Sobota i niedziela to dni, kiedy Rajcza i Zwardoń będą czekać nie tylko na uczestników, ale również na turystów. O godz. 10.00 rozpocznie się korowód wokół centrum Rajczy, a pół godziny później otwarcie rajdu. Na 11.30 zaplanowano Targi Ofert Turystycznych.

– To targi małych i średnich firm, szkół oraz gmin biorących udział w Rajdzie Chłopskim. W ich trakcie będzie można się zapoznać z ciekawymi ofertami turystycznymi, spróbować lokalnych potraw z różnych zakątków Polski, zabrać materiały promocyjne, posłuchać muzyki różnych regionów. Targi odbywać się będą w nowej sali Zespołu Szkół w Rajczy. Warto się tam wybrać – zachęca Jan Ślęzak, dyrektor GOKiS w Rajczy.

 

W ramach Rajdu Chłopskiego odbędzie się kolejna edycja otwartego zimowego biegu „Wilcze Gronie” o długości do 15 km. Start przy rajczańskim Orliku, finał przy wyciągu „Na Complu”. Od 17.30 Rajd Chłopski przenosi się do Centrum Kultury w Rajczy, gdzie przygotowano szereg różnego rodzaju atrakcji. Będzie występ zespołu „Rajcusie” z Rajczy, słowackiej kapeli, kabaretów 44-200 i Dno oraz dyskoteka z DJ-em.

W niedzielę Rajd Chłopski przeniesie się do Zwardonia, gdzie czeka nas „Zimowa Niedziela”. W jej trakcie odbędzie się m.in. bieg maluchów na 200 m, biegi na 3 i 5 km oaz bieg Beskidy bez Granic na dystansie 20 km. Ponadto zaplanowano cieszące się niezwykłą popularnością konkurencje: „Bieg Przebierańców” oraz Zjazd na Byle Cym. Zakończenie przewidziano około 15.30.

– Na naszym Rajdzie program jest tak przygotowany, że nikt nie będzie się nudził. Mamy propozycje praktycznie dla wszystkich. Poza podziwianiem pięknych widoków w gminie Rajcza, będzie można w niej dosłownie zasmakować, spróbować lokalnych potraw, pojeździć na nartach, dobrze się bawić. Rajcza czeka na Was wszystkich. Już dzisiaj zarezerwujcie sobie czas, by przyjechać do nas – mówi Kazimierz Fujak, wójt gminy Rajcza.