Bez wątpienia ból głowy, nudności, poty, zmęczenie i apatia wynikają z braku alkoholu w wyniku wypicia zbyt dużej jego ilości. Początek kaca oznacza, że stężenie we krwi etanolu, który doceniamy za jego odurzające właściwości, wynosi zero lub szybko się zbliża do zera. Ten paradoks jest główną tajemnicą kaca.

Skąd bierze się kac?

Prawdopodobnie nie ma jednej przyczyny wszystkich rozpoznanych objawów kaca. Niektóre (zmęczenie, obniżona jakość snu czy picie dużej ilości płynów) mogą być jedynie pośrednio związane z konsumpcją alkoholu, inne (takie jak odwodnienie) są efektami ubocznymi. Twoja dudniąca głowa i wyschnięte usta prawdopodobnie wynikają z tłumienia antydiuretycznego hormonu wazopresyny, który sprawia, że potrzebujesz więcej wody. Gdy masz kaca, wazopresyna pojawia się w stężeniu wyższym niż normalnie, ale nie ma żadnej korelacji pomiędzy brakiem równowagi hormonalnej a natężeniem kaca.

infoplanet zdrowie kac pod lupa odwodnienie

Jeśli chodzi o resztę objawów – to w dużej mierze zgadywanka. Badanie przeprowadzone w 2005 roku w Japonii wykazało, że osoby z genami niezdolnymi do wytwarzania enzymów rozkładających aldehyd octowy (bardzo reaktywny produkt uboczny etanolu) odczuwały kaca po mniejszej ilości drinków. Z drugiej strony skandynawskie wcześniejsze badanie wykazało, że stężenia aldehydu octowego były na ogół niskie, gdy kac był największy. To sugeruje, że jego efekty są pośrednie lub opóźnione.

Jednak niedawna analiza moczu grupy holenderskich studentów wykazała, że stężenie etanolu było skorelowane z nasileniem objawów, takich jak senność, pocenie się, problemy z koncentracją, nudności, pragnienie oraz, choć w mniejszym stopniu, bólem głowy i osłabieniem. Sugeruje to, że podczas określania wielkości kaca ważniejsza jest zdolność metabolizowania alkoholu niż jego spożyta ilość. Niestety, nie ma sposobu na zdobycie takiej umiejętności. To jednak nie wyjaśnia, dlaczego możemy mieć kaca, kiedy już prawie nie mamy alkoholu we krwi.

infoplanet zdrowie kac pod lupa bol glowy

Według sondażu przeprowadzonego w 2011 roku wśród 1410 holenderskich studentów, kolejność występowania objawów kaca jest następująca: zmęczenie, pragnienie, senność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, nudności, osłabienie, zmniejszona czujność, problemy z koncentracją, apatia, wydłużony czas reakcji, zmniejszony apetyt, niezdarność, pobudzenie, zawroty głowy, problemy z pamięcią, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, ból żołądka, drżenie rąk, problemy z równowagą, niepokój, dreszcze, pocenie się, dezorientacja, wrażliwość na dźwięki, nadwrażliwość na światło, stępione emocje, ból mięśni, utrata smaku, dezorientacja, poczucie winy, zapalenie żołądka, impulsywność, uderzenia gorąca/zimna, wymioty, bicie serca, depresja, kołatanie serca, szum w uszach, oczopląs, złość, problemy z oddychaniem, lęk, myśli samobójcze.

Co ma wpływ na kaca?

Na temat znaczenia rodzaju wypitego alkoholu w kontekście odczuwanego później kaca przeprowadzano różne badania. Dotyczyły one roli kongenerów, a więc innych niż etanol chemikaliów wytwarzanych podczas fermentacji, które nadają każdemu napojowi alkoholowemu charakterystyczny aromat i smak. Czy ciemne alkohole są gorsze od klarownych? Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku, które porównywało nasilenie kaca u pijących bourbon i wódkę. Z drugiej strony z badań przeprowadzonych w Japonii wynika, że wyższe poziomy kongenerów w dojrzałych gatunkach whisky mogą hamować rozkład etanolu i opóźniać pojawienie się kaca. Problem polega jednak na tym, że eksperymenty te przeprowadzono na myszach.

infoplanet zdrowie kac pod lupa nudnosci

Ponadto większość badań nad kacem jest przeprowadzana na studentach uniwersytetu oraz grupie świnek morskich, które wykazują odpowiednie zachowania. Nie przeprowadzono jeszcze badań z wystarczająco dużą próbką statystyczną, aby stwierdzić, czy objawy kaca i nasilenie choroby zmieniają się wraz z wiekiem. Bardziej znaczące w intensywnym odczuwaniu kaca jest prawdopodobnie zwiększona wrażliwość na alkohol niż inne czynniki, takie jak niespokojny sen.

Niewiele również można zrobić, by złagodzić kaca. Jeśli odczuwasz skutki uboczne nocnej imprezy, objawy związane z odwodnieniem złagodzi woda. Nie ma jednak dowodów, że z intensywnością odczuwania kaca są skorelowane zubożone poziomy elektrolitów, takich jak sód, potas i magnez. Zatem napój izotoniczny następnego ranka prawdopodobnie nie da nic poza efektem placebo. Choć nie istnieje naukowo sprawdzony sposób na kaca możesz robić to, co działa na ciebie, bez względu na to, czy jest to mocna kawa, czy tłusty posiłek.

infoplanet zdrowa glowa kac pod lupa

Na kaca nie ma lekarstwa i jest mało prawdopodobne, że je znajdziemy. Badacze mają 3 opcje, z których wszystkie są niedoskonałe. Po pierwsze: eksperymenty na zwierzętach są zarówno podejrzane etycznie, jak i wątpliwe biorąc pod uwagę ludzkie czynniki przyczyniające się do powstania kaca. Po drugie, eksperymenty laboratoryjne z chętnymi ochotnikami w kontrolowanych warunkach nie powielają czynników środowiskowych, a także wprowadzają efekt obserwatora: ludzie nie zachowują się normalnie, jeśli wiedzą, że są obserwowani. Po trzecie, samodzielne zgłaszanie objawów kaca w połączeniu z testami przeprowadzane jest w stanie, w którym niewiele osób potrafi dostarczyć wiarygodnych odpowiedzi.