Naukowcy z Uniwersytet w Exeter w Wielkiej Brytanii ogłosili wyniki badań, zgodnie z którymi apatia wpływa na funkcjonowanie chorego z demencją bardziej niż utrata pamięci.

Zgodnie z przedstawionymi na Międzynarodowej Konferencji Towarzystwa Alzheimerowskiego w Los Angeles najnowszymi wynikami badań zespołu, którym kieruje dr Miguel de Silvy Vasconcelos, wykazały, apatia pojawia się niemal u połowy osób chorujących na demencję. Mimo powszechności i oczywistego powiązania z przebiegiem otępienia, często bywa jednak ignorowana.

infoplanet zdrowa glowa apatia a demencja badania

– Apatia jest bardzo niedocenianym i często ignorowanym objawem demencji. Łatwo go pominąć, ponieważ ludzie z apatią wydają się nie aż tak bardzo destrukcyjni i angażujący. Jednak ma ona ogromny wpływ na jakość życia osób z demencją i ich rodzin – przekonuje dr Vasconcelos.

Wnioski są efektem analiz 4320 przypadków osób z chorobą Alzheimera z 20 badań kohortowych. Apatia została zaobserwowana u 45% z nich już na początku, a u 20% – utrzymywała się przez cały czas trwania badania. Ponadto pewna grupa badanych pacjentów odczuwała objawy apatii bez depresji. Zdaniem naukowców sugeruje to, że powinna mieć unikalny profil kliniczny, odróżniany od depresji czy depresji z apatią.

infoplanet zdrowa glowa apatia a demencja objawy

– Apatia, definiowana przez utratę zainteresowania i odczuwania emocji, powinna być niezwykle niepokojącym dla rodzin chorych sygnałem, gdyż jej wystąpienie wiąże się zazwyczaj z cięższym przebiegiem demencji i gorszymi objawami klinicznymi. Zauważyliśmy, że wśród osób z apatią są wyższe wskaźniki śmiertelności, a przebieg otępienia jest cięższy – przestrzegają specjaliści.

Jak przekonuje prof. Clive Ballard z University of Exeter Medical School, wcześniejsze badania udowodniły, że odpowiednie szkolenie pracowników domów opieki połączone z wdrożeniem zindywidualizowanego programu ćwiczeń, może znacząco zmniejszyć objawy apatii i przynieść korzyści pacjentom chorym na demencję. Apatia jako niedoszacowany objaw demencji, może przynosić katastrofalne skutki.