Nowe badania częściowo sfinansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia USA udowadniają, że nawet jeśli masz geny, które predysponują cię do rozwoju choroby Alzheimera, zdrowy styl życia może zminimalizować to ryzyko. Analiza wymagała prześledzenia genetyki i stylu życia prawie 200 tys. Brytyjczyków w wieku powyżej 60 lat z chorobą Alzheimera przez średnio 8 lat.

Naukowcy odkryli, że ludzie, u których wykazywano wysokie ryzyko genetyczne choroby Alzheimera, jeśli wiedli niezdrowy styl życia mieli prawie trzykrotnie większe szanse na zachorowanie, w porównaniu z osobami o niskim ryzyku genetycznym, stawiającymi na zdrowy styl życia. Z drugiej strony, zdrowe życie: regularne ćwiczenia, zrównoważona dieta, unikanie palenia tytoniu i umiarkowane picie alkoholu, może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera nawet wśród osób z wysokim ryzykiem genetycznym.

infoplanet zdrowa glowa styl zycia a ryzyko Alzheimera styl zycia

– W grupie badanych, u których stwierdzono największe ryzyko genetyczne, zdrowy tryb życia zdawał się zmniejszać szanse na rozwój choroby nawet o 35%. Wyniki powinny dawać nadzieję ludziom obawiającym się o rozwój choroby Alzheimera i być zachętą do przyjmowania zdrowych nawyków życiowych – przekonywał kierowaniu zespołu badawczego David Llewellyn z University of Exeter Medical School w Anglii.

W badaniu „wysokie ryzyko genetyczne” stwierdzano przy obecności genów, o których wiadomo, że są związane z chorobą Alzheimera, jak na przykład szczególna forma genu APOE. „Zdrowy tryb życia” definiowano natomiast u osób, które spełniły wytyczne American Heart Association dotyczące ćwiczeń, a więc zapewniały sobie 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut energicznego wysiłku w ciągu tygodnia, nie palących, odżywiających się zdrowo i pijących nie więcej niż jedną szklankę wina lub piwa dziennie.

Jak przekonują eksperci, nikt nie może zagwarantować, że można uniknąć choroby Alzheimera. Jednak John Haaga z amerykańskiego Narodowego Instytutu jest zdania, że zdrowy tryb życia z pewnością może zmniejszyć szanse na rozwój zaburzenia. Naukowcy uważają, że zdrowsze życie może zwiększyć przepływ krwi w mózgu i zmniejszyć uszkodzenia oksydacyjne komórek mózgowych, co zapobiega zakrzepom i zapaleniom uszkadzającym mózg, które mogłyby zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera.

infoplanet zdrowa glowa styl zycia a ryzyko Alzheimera styl zycia

– Nowe badania dowodzą, że – jeśli chodzi o chorobę Alzheimera – geny niekoniecznie są wyrokiem. Tylko mniej niż 5% genów ma tak silny związek z chorobą, że daje niemal pewność, iż Alzheimer się rozwinie. Oznacza to, że przy 95% mutacji styl życia będzie miał znaczenie. Moja rada: nie martw się zbytnio o swoją genetykę i poświęć więcej czasu na zdrowe życie – dodaje Rudy Tanzi, kierujący jednostką badawczą ds. genetyki i starzenia się w Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Odkrycia zostały ogłoszone na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimeraowskiego w Los Angeles. Było jednak zastrzeżenie: brytyjska baza danych Biobank, z której pochodziły analizowane dane, zawierała wyłącznie informacje dotyczące ludzi pochodzenia europejskiego, więc nie jest pewne, czy wyniki mogą dotyczyć innych populacji.

Źródło: Journal of the American Medical Association