Jak twierdzą naukowcy, trwające 5 minut badanie może posłużyć do zdiagnozowania osób zagrożonych demencją zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. W nowo opublikowanym badaniu uczeni użyli skanerów ultradźwiękowych, by przyjrzeć się naczyniom krwionośnym szyi u ponad 3000 osób i monitorować je przez następne 15 lat.

infoplanet zdrowie ryzyko demencji w 5 minut badanie

Międzynarodowy zespół ekspertów pod kierownictwem University College London (UCL) po raz pierwszy zmierzył intensywność pulsu w naczyniach biegnących w kierunku mózgu u 3 191 osób w 2002 roku. Przez następne 15 lat badacze monitorowali pamięć i umiejętności rozwiązywania problemów uczestników badania. Analizując wyniki naukowcy stwierdzili, że osoby u których wykryto większy puls są znacznie bardziej zagrożone rozwojem demencji w porównaniu do grupy kontrolnej. Dodatkowo bardziej intensywny puls może spowodować uszkodzenie małych naczyń w mózgu, zmiany strukturalne w sieci naczyń krwionośnych i drobne krwawienia zwane mini-udarami.

Osoby z pulsem o największej intensywności (jedna czwarta uczestników) na początku badania były o około 50% bardziej skłonne do wykazywania przyspieszonego spadku zdolności poznawczych w ciągu następnej dekady w porównaniu z pozostałymi uczestnikami badania. To istotne, ponieważ jest to często jeden z pierwszych objawów demencji, ale nie każdy, kto tego doświadcza, jest skazany na dalszy rozwój choroby.

infoplanet zdrowie ryzyko demencji w 5 minut wnioski

W badaniach zaprezentowanych na konferencji AHA Scientific Sessions w Chicago naukowcy stwierdzili, że test może zapewnić nowy sposób identyfikacji osób, u których występuje ryzyko rozwoju demencji, prowadząc do wcześniejszych terapii i zmian w stylu życia. Kontrolowanie ciśnienia krwi i cholesterolu, prowadzenie zdrowej diety, wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych i nie palenie papierosów mogą pomóc w powstrzymaniu demencji. Naukowcy mają nadzieję, że zastosowana metoda stanie się nowym, powszechnym sposobem przewidywania schorzeń, takich jak choroba Alzheimera.

Demencja jest końcowym rezultatem dziesięcioleci drobnych zmian w mózgu, tak więc w chwili, gdy pacjent zaczyna odczuwać objawy choroby, zwykle jest już za późno na wyleczenie choroby. Dlatego wczesna diagnostyka połączona z profilaktyką są tutaj niezwykle istotne – powiedział dr Scott Chiesa z UCL.

Niestety badanie, współfinansowane przez British Heart Foundation, nie zawiera danych o tym, jak wielu uczestników badania ostatecznie zachorowało na demencje. Dlatego naukowcy zamierzają obecnie wykorzystać skany MRI do sprawdzenia, czy osoby biorące udział w badaniu wykazują również strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu, które mogą tłumaczyć ich spadek zdolności poznawczych.