Kto nie lubi pysznego soku? Intensywny kolor, słodki smak i kwintesencja zdrowia w szklance – to najlepsza charakterystyka. Jak twierdzą zgodnie dietetycy, są one doskonałą alternatywą jedzenia owoców i powinny na stałe gościć w diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Amerykańska Akademia Pediatrii zleca spożycie 250 ml soku owocowego dziennie dla dzieci poniżej 6. roku życia oraz do 500 ml dla osób od 7 do 18 lat. Jeśli natomiast ma na niego ochotę osoba dorosła, więcej niż jedną szklankę powinna rozcieńczyć wodą.

Jednak, czy wszystkie soki są równie zdrowe? Niestety, choć niektóre z nich to prawdziwe witaminowe bomby, inne są raczej płynnym, kalorycznym cukrem. Chcesz wiedzieć, jak wybierać tylko najlepsze soki? Poznaj najlepsze z nich i poczuj różnicę.

Sok warzywny

Picie warzyw jest wygodne i korzystne. Likopen w soku pomidorowym może zmniejszyć ryzyko raka prostaty, sok z buraków pomaga obniżyć ciśnienie krwi, a dodatkowo każdy z nich zawiera błonnik, gaszący uczucie głodu. Z pewnością znajdziesz w nich również mniej cukru i kalorii niż w soku owocowym.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok warzywny

Sok z granatów

Jeśli masz wypić tylko jedną szklankę soku owocowego każdego dnia, musi to być dobry wybór. Sok z granatów jest jednym z najlepszych kandydatów, szczególnie dlatego, że zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy – większą niż czerwone wino lub zielona herbata.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok z granata

Sok z jagód Acai

Jest wytwarzany z jagód rosnących w Ameryce Południowej. Miąższ tych owoców zawiera większe stężenie przeciwutleniaczy niż żurawina, jeżyny, truskawki lub nasze rodzime jagody.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok z acai

Sok żurawinowy

Zawiera duże ilości witaminy C, której potrzebuje twój układ odpornościowy. Picie niesłodzonego soku żurawinowego może również zapobiegać gromadzeniu się bakterii powodujących infekcje dróg moczowych.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok z zurawiny

Sok z winogron

Prawdopodobnie słyszałeś, że czerwone wino pite z umiarem może być dobre dla serca. To samo dotyczy soku z czerwonych winogron. Dostarcza on flawonoidów i resweratrolu. Kluczowe jest jednak to, że tak czerwone wino, jak i sok są zrobione z całych winogron: nasion, miąższu i skóry.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok z winogron

Sok ze śliwek

Ludzie od dawna stosują sok z suszonych śliwek na łagodzenie zaparć. Jest on dobrym źródłem błonnika i zawiera naturalny środek przeczyszczający o nazwie sorbitol. Jednak korzyści ze spożywania suszonych śliwek są o wiele bardziej długotrwałe. Sok jest również pełen przeciwutleniaczy, żelaza i potasu.

infoplanet zdrowa zywnosc najzdrowsze soki sok ze sliwek

Sok pomarańczowy

Dobrą wiadomością jest to, że sok pomarańczowy jest niemal czystą witaminą C. Niektóre marki są dodatkowy wzbogacone wapniem i witaminą D, które są dobre dla twoich kości. Niesłodzony sok pomarańczowy ma mniej kalorii niż niektóre jagodowe lub tłoczone z winogron. Kompromis polega na tym, że ma również mniej przeciwutleniaczy niż soki z ciemniejszych owoców, jak winogrona, jagody i granaty.