Jak donoszą badacze w pracy opublikowanej na łamach czasopisma „International Journal of Cancer”, jedzenie czerwonego mięsa powoduje znaczny wzrost zagrożenia ryzykiem raka piersi. Obniża je natomiast spożywanie drobiu.

Wyniki badań przeprowadzanych na grupie ponad 42 tys. kobiet, obserwowanych średnio przez 7,6 roku, sugerują, że czerwone mięso – wołowina, wieprzowina, baranina, jagnięcina, cielęcina – mają istotny wpływ na ryzyko raka piersi. W czasie analiz wśród badanych kobiet zdiagnozowano 1536 przypadków raka piersi.

infoplanet zdrowa zywnosc czerwone mieso a rak piersi badania

– Czerwone mięso uznawane jest za potencjalny karcynogen. Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że konsumpcja czerwonego mięsa może być powiązana z wyższym ryzykiem raka piersi. Tymczasem spożycie drobiu wiązało się z mniejszym zagrożeniem – komentuje wyniki badania uczestniczący w nich dr Dale P. Sandler z amerykańskiego National Institute of Environmental Health Sciences.

Co więcej, jak się okazało, kobiety spożywające najwięcej czerwonego mięsa były o 23% bardziej zagrożone chorobą niż te, które jadły go najmniej. Ponadto u uczestniczek badania, jedzących najwięcej drobiu, zaobserwowano o 15% mniej ryzyka rozwoju raka piersi niż u spożywających najmniej mięsa tego typu. Zagrożenie było jeszcze mniejsze u badanych, które całkowicie zastąpiły drobiem czerwone mięso.

infoplanet zdrowa zywnosc czerwone mieso a rak piersi badania

– Nie zaobserwowaliśmy jednocześnie zależności między ryzykiem zachorowania na raka piersi a sposobem przygotowywania mięsa czy substancjami powstającymi w trakcie jego przyrządzania w wysokiej temperaturze – dodaje dr Sandler.

Choć badanie nie wyjaśniało bezsprzecznie, na czym opierają się przyczynowo-skutkowe zależności między jedzeniem czerwonego mięsa a ryzykiem raka, wnioski nie zmieniły się po uwzględnieniu przez badaczy innych, znanych czynników rozwoju raka piersi, jak rasa, status społeczno-ekonomiczny, otyłość, aktywność fizyczna czy spożycie alkoholu.

Źródło: International Journal of Cancer