Debata nad zaletami czerwonego i białego mięsa trwa już od dłuższego czasu. Przez lata wielu ludzi obwiniało czerwone mięso za wiele problemów zdrowotnych, takich jak rak i choroby serca. Z tego względu część zwolenników zaczęło go unikać. Jaka jest prawda? Oto kilka faktów o czerwonym i białym mięsie.

Kolor mięsa

infoplanet zdrowa zywnosc mieso czerwone czy biale czerwone

Czy zastanawiałeś się, dlaczego mięsa różnią się od siebie kolorami? Czerwone mięso ma ciemniejszy kolor, ponieważ pochodzi z części zwierzęcia, które są używane do stabilnych ruchów, takich jak chodzenie. Białe mięso pochodzi z części używanych tylko do krótkich serii działań. Im więcej mięśni jest używanych, tym więcej tlenu otrzymuje. Oznacza to, że te mięśnie zawierają więcej ciemnego białka, które przenosi tlen.

Tłuszcz i kalorie w mięsie

Zawartość tłuszczu i kalorii to podstawowe informacje, które warto znać o czerwonym i białym mięsie. Ogólnie rzecz biorąc czerwone mięso zawiera więcej kalorii i tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że chude czerwone mięso ma prawie taką samą kaloryczność, co białe. Trzy posiłki z 95% chudej mielonej wołowiny ma tylko 164 kalorii. Tak więc, jeśli kochasz czerwone mięso, ale martwisz się o kalorie, wybierz zdrowe mięso, takie jak wołowina czy indyk.

Witaminy i minerały

infoplanet zdrowa zywnosc mieso czerwone czy biale mieso biale

Według Departamentu Rolnictwa 100 g wołowiny może dostarczyć 33% wymaganej zawartości dziennej witaminy B6 i 17% witaminy B12. Drób oferuje 2% mniej witamin z grupy B niż czerwone mięso. Dodatkowo polędwiczki wieprzowe są doskonałym źródłem białka.

Czerwone mięso nie zawsze jest złym wyborem – wszystko sprowadza się do tego, czego potrzebujesz i jak przygotowujesz jedzenie. Chudy indyk przygotowany w oleju to więcej kalorii niż czerwone mięso przyrządzone w zdrowy sposób. Dlatego zanim zdecydujesz się na wyeliminowanie jednego rodzaju mięsa z diety, upewnij się, że jesteś w pełni poinformowany o tym, co stracisz.