Jak wynika z ostrzeżeń ekspertów, podstawowym błędem, który możemy popełnić, gdy temperatura za oknem waha się wokół 30 stopni Celsjusza, to nieprawidłowe nawadnianie. Czy wiesz, że niektóre rodzaje płynów mogą prowadzić do odwodnienia organizmu? Oto 5 napojów, których powinniśmy unikać w upalne dni.

1. Kawa

Kawa wydaje się naturalnym wyborem, gdy temperatura wzrasta, a my stajemy się senni. Niestety, kofeina zawarta w kawie zaburza równowagę elektrolitową organizmu, a także wypłukuje magnez i potas, zwiększając tym samym nie tylko ryzyko odwodnienia, ale nawet zawału czy udaru.

infoplanet zdrowa zywnosc napoje nie na upal alkohol 1 kawa

2. Herbata

Zawarta w herbacie teina działa zupełnie jak kofeina, zaburzając w organizmie gospodarkę elektrolitową. Nie jest jednak niedozwolona w każdej postaci. Pragnienie skutecznie ugasi słaba herbata z cytryną, wypita schłodzona.

3. Słodkie napoje typu cola

Pijąc słodkie napoje, takie jak cola, narażamy się na utratę wody i cennych minerałów. Dodatkowo znaczne ilości cukru, które są zwykle zawarte w tych rodzajach produktów, spowalniają wchłanianie płynów przez organizm, przez co ryzyko odwodnienia wzrasta.

infoplanet zdrowa zywnosc napoje nie na upal alkohol 4 cola

4. Alkohol

Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zmniejszając tym samym wydolność układu krążenia, który w czasie upałów jest znacznie obciążony. Ponadto napoje alkoholowe odwadniają organizm, narażając nas na udar cieplny.

5. Kompoty i soki

Cukier zawarty w kompotach i sokach sprawia, że ugaszone nimi pragnienie szybko wraca. Co więcej, może wywoływać napady głodu i procesy zapalne, dodatkowo obciążając nerki. Kompoty i soki nie pozwalają zatem odpowiednio nawodnić organizmu. Ich alternatywą mogą być mieszanki wody, owoców i mięty, ewentualnie słodzonej niewielką ilością stewii.