Choć wydaje się, że informacje na temat zawartości cukru są powszechne, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, gdzie jeszcze warto ich szukać! Poznaj produkty, w których znajdziesz cukier, choć mógłbyś się wcale tego nie spodziewać!

Jogurt

Jogurt jest pełen zdrowego wapnia i białka, ale nawet ten o niskiej zawartości tłuszczu może mieć od 17 do 33 gramów cukru na 200 gram produktu.  To ilość równa zawartości cukru w porcji lodów. Podczas zakupów poszukaj tych o niższej zawartości cukru lub kup jogurt naturalny i dodaj owoce.

Sosy do makaronów

Smakują pikantnie lub kwaśno, ale nie słodko, a mimo to wiele sosów do makaronów zawiera od 6 do 12 gram cukru na 100 gram produktu. To taka sama ilość jak w wielu mniej słodkich ciastach. Zaleca się, aby kobiety spożywały nie więcej niż 100 kalorii cukru dziennie (około 6 łyżeczek), a mężczyźni nie więcej niż 150 kalorii, czyli około 9 łyżeczek. Zbyt wiele cukru powoduje wiele groźnych chorób dlatego warto przestrzegać tych norm. Sprawdzaj etykiety, aby dowiedzieć się ile cukru zawierają składniki z których korzystasz do przygotowywania potraw.

Mąka owsiana

Mąka owsiana ma dobrą reputację jako produkt pełen zdrowego błonnika, ale wiele odmian smakowych ma od 10 do 15 gramów cukru na opakowanie. Poszukaj tych z niską zawartością cukru, które mają od 5 do 6 gramów cukru na opakowanie. Jeszcze lepiej, jeśli do zwykłych płatków owsianych dodasz trochę owoców do smaku.

Płatki śniadaniowe

Wszyscy wiemy, że płatki dla dzieci często zawierają dużą ilość cukru, ale wiele uznawanych za zdrowe płatków owsianych, kukurydzianych i otrębów ma od 10 do 20 gram cukru na kubek. Niezależnie od tego, jak bardzo zdrowe są według ciebie płatki patrz na etykiety, aby upewnić się, co kupujesz.

Sos do sałatki

Sosy słodkie mają największą zawartość cukru, nawet od 5 do 7 gramów w 2 łyżeczkach, sprawdź więc, ile dodajesz do potraw. Lepszą opcją są sosy domowej roboty – lekkie i o zdecydowanie niższej zawartości cukru. Jeżeli przygotujesz swój własny sos, w takiej samej ilości możesz mieć nawet zaledwie 1 gram cukru.

Napoje energetyczne

Większość napojów, na których napisane jest, że daje siłę, zawiera mnóstwo cukru oraz kofeiny. Niektóre napoje energetyczne zawierają 25 gram cukru na 200 ml. Może warto zacząć od wody – często odwodnienie sprawia, że czujesz się zmęczony.

Herbata

Jeśli myślisz, że tylko soki owocowe i inne napoje są mocno słodzone, to się mylisz. Herbaty typu ice tea zawierają również bardzo dużą ilość – 32 gramy cukru na butelkę. Najlepiej kontrolować cukier przygotowując własną herbatę. Aby poprawić smak – dodaj świeże owoce.

Owoce w puszce

Na przykład mandarynki w syropie mają aż 39 gram cukru na porcję wielkości kubka. Zdecydowanie najlepiej jeść świeże owoce.

Sałatka colesław

Bardzo popularna sałatka, często serwowana w restauracji. Niestety mały pojemnik serwowany często w fast food to aż 15 gram cukru.

Keczup

Keczup to około 4 gramy cukru na łyżkę. Możesz zredukować ilość cukru używając np. musztardy, która w takiej samej ilości zawiera tylko 1 gram cukru. Możesz również zrezygnować z tego typu poprawiania smaku i pozostać przy świeżych pomidorach. 

infoplanet zdrowa zywnosc czy tu jest cukier ketchup

Suszone owoce

Owoce suszone mają więcej objętościowo cukru niż świeże. Warto więc rozważyć, czy nie lepiej zjeść świeże winogrona. Zamiast np. 25 gram cukru nasz organizm otrzyma wówczas 15 gram w tej samej ilości.