O zbawiennym wpływie wody na funkcjonowanie organizmu mówi się wiele we współczesnej dietetyce. Już zakonnik i zielarz o. Czesław Klimuszko doceniał jej walory, mawiając „Chcesz być zdrowy, młody, nie stroń nigdy od wody”. Dzienną zalecaną dawkę spożycia płynów wyznacza się na 2–3 litry. Jaką jednak wodę powinno się wybierać?

Istotą spożywania wody jest nawadnianie organizmu. Jednak z uwagina dodatkowe zalety wód mineralnych możliwe jest dostarczanie podczas picia wody także wielu składników mineralnych: wapnia, magnezu, sodu, żelaza, fluorków, wodorowęglanów, siarczanów i chlorków.

infoplanet zdrowa zywnosc woda mineralna czy zrodlana zdrowie

Te profity zapewni wyłącznie naturalna woda mineralna, pochodząca z głębokich, odizolowanych od zewnętrznych zanieczyszczeń pokładów – tzw. wód pierwotnie czystych. Zawierają one składniki mineralne w formie zjonizowanej, co sprawia,że są one łatwo przyswajane przez organizm.

Istotne jest jednak, by zachować zdrowy rozsądek i ograniczyć w codziennym spożyciu dostępne na rynku wody wysokozmineralizowane. Intensywnie uzupełniają one bowiem niedobory składników mineralnych i w dużych ilościach powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

infoplanet zdrowa zywnosc woda mineralna czy zrodlana

Wody źródlane to natomiast wody z płytszych zbiorników podziemnych. Uznawane są również za wody pierwotnie czyste, jednak ich skład mineralny jest zmienny. Ich zaletą jest natomiast słodki i neutralny smak, który sprawia,że najlepiej nadają się do codziennego spożycia oraz gotowania.

Oba typy wód są istotne w diecie i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wybór jednej z dostępnych opcji powinien więc wynikać z indywidualnych preferencji i potrzeb. Mamy jednak pewność, że zawsze będzie dobry.