Czy chcesz obniżyć swoje ciśnienie krwi? Zdrzemnij się – sugerują naukowcy. Jak wynika z badań, z każdą godziną snu skurczowe ciśnienie krwi spada średnio o 3 mmHg. W efekcie drzemka w środku dnia wydaje się obniżać ciśnienie krwi w tej samej skali, co inne zmiany stylu życia.

infoplanet zdrowie cisnienie krwi a drzemka wyniki

Skurczowe ciśnienie krwi to najwyższa liczba w odczycie ciśnienia krwi. Wskazuje na siłę, z jaką krew przepycha tętnice, gdy bije serce. Rozkurczowe ciśnienie krwi – liczba dolna – jest siłą pomiędzy uderzeniami serca. Na potrzeby badania zgromadzono dane dotyczące ciśnienia krwi 212 osób, w wieku około 62 lat, u których ciśnienie skurczowe wynosiło około 130 mm Hg. Około jedna czwarta uczestników paliła lub chorowała na cukrzycę typu 2.

Uczestnicy badania nosili monitory ciśnienia krwi, aby można było śledzić odczyty ciśnienia krwi podczas normalnego 24-godzinnego dnia. Naukowcy porównali ciśnienie krwi w ciągu dnia u osób, które drzemały w środku dnia przez około 49 minut i z danymi tych, którzy tego nie robili. W badaniu uwzględniono również czynniki, jak spożycie alkoholu, kawy i soli, poziom aktywności fizycznej uczestników, wiek, płeć oraz przyjmowane leki. Jak się okazało, drzemka obniżyła ich ciśnienie krwi średnio o 5 mm Hg. Dla porównania, przyjmowanie leku na obniżenie ciśnienia krwi może obniżyć je średnio o 5 do 7 mm Hg.

infoplanet zdrowie cisnienie krwi a drzemka badania

– Ogólnie rzecz biorąc osoby drzemiące miały bardziej korzystne odczyty niż ci, którzy tego nie robili w skali: 128,7 ciśnienia skurczowego i 76,2 rozkurczowego do 134,5 ciśnienia skurczowego i 79,5 rozkurczowego. To ważne odkrycie, ponieważ spadek ciśnienia krwi o zaledwie 2 mm Hg może nawet o 10% zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca. Oczywiście nie chcemy zachęcać ludzi do spania całymi godzinami w ciągu dnia, ale z drugiej strony nie powinni czuć się winni, jeśli zdecydują się na krótką drzemkę, biorąc pod uwagę jej potencjalne korzyści zdrowotne – przekonuje dr Manolis Kallistratos, kardiolog z Asklepieion General Hospital w Vouli w Grecji.

Wysokie ciśnienie krwi dotyka miliony ludzi na świcie, choć wielu o tym nie wie. Jest ono również jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Wyniki badania mają być przedstawione 18 marca podczas dorocznego spotkania ACC w Nowym Orleanie. Badania prezentowane na spotkaniach są zwykle uważane za wstępne, dopóki nie zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie.

Źródło: American College of Cardiology