Już teraz naukowcy wiedzą, że ekstremalne zjawiska klimatyczne mogą zaszkodzić produkcji roślinnej, niespokojne oceany mogą oznaczać więcej rtęci i innych szkodliwych substancji w owocach morza, a wzrost temperatur będzie powodował w żywności rozwój niebezpiecznych patogenów, takich jak salmonella. Co jeszcze nam grozi?

Czy istnieje ryzyko głodu?

Zmieniający się klimat może się również wiązać ze zwiększonym ryzykiem głodu. ONZ wymienia go wręcz jako jeden z powodów śmierci zwierząt gospodarskich, a w suszach w Sudanie upatruje się przyczyn 100 tys. zgonów rocznie.

Dodatkowo, dwutlenek węgla może wpływać na rośliny na różne sposoby. Choć z jednej strony może pomóc im rosnąć bardziej obficie, zbyt dużo gazu może ograniczać ich wartość odżywczą, w tym zawartość białka.

Program badań globalnych w USA ocenił, że jeśli ilość dwutlenku węgla osiągnie poziom spodziewany do roku 2100, główne uprawy żywności, w tym pszenica, ryż i ziemniaki, mogą mieć od 6 do 15 procent niższe stężenie białka. To wpłynie nie tylko na diety, ale również na zdrowie.

– Wzrost zawartości węglowodanów w stosunku do białka może mieć szkodliwe skutki dla ludzkiego metabolizmu i masy ciała – ocenili eksperci po zakończeniu programu badawczego. 

kup artykuly platne