Trufla to grzyb, który jest dostępny wyłącznie dla nielicznych, dlatego rozbudza wyobraźnię i wzmaga pożądanie. Jego ograniczona dostępność powoduje, że jeden egzemplarz może osiągać zawrotne ceny. Jeśli dodamy do tego zniewalający, delikatny smak oraz subtelny zapach, otrzymamy ideał grzybowego przysmaku. I odpowiedź na pytanie, dlaczego trufla to obecnie delicje na miarę najdroższego kawioru czy ręcznie zbieranego szafranu.

Historia trufli jest długa. Według źródeł gościły one na stołach ludów sumeryjskich już ok. 1700 r. p.n.e. Ze względu na miejsce, w którym rośnie, w średniowieczu nazywano ją „dzieckiem diabła”. Obecnie wydobywana jest – i to wydobywana dosłownie – w wielu miejscach na świecie, ale najbardziej znane państwa, w których można znaleźć trufle, to Francja i Włochy. Tam również najprawdopodobniej powstał zwyczaj zabierania na dworskie spacery psów poszukujących tych grzybów.

Faktycznie, trufle są trudne do znalezienia. Ich owocniki rosną pod ziemią, dlatego najprostszym sposobem, by na nie trafić, jest obserwacja zwierząt, które się nimi zajadają. Jedyna rasa psów, która została uznana oficjalnie za rasę nadającą się do ich odnajdowania trufli, to Lagotto romagnolo. Szukanie można oczywiście powierzyć także innym psom, a nawet świniom. W przypadku tych ostatnich istnieje jednak ryzyko, że cenny grzyb może zostać zjedzony przez znalazcę.

Trufle to cała paleta barw i odmian, ale najcenniejsza jest trufla biała, która osiąga ceny ok. 25 tys. złotych za 1 kg. Do chwili obecnej nie udało się wyhodować jej w warunkach sztucznych. W Polsce trufla jest grzybem chronionym, a wielkość jej zasobów są właściwie wielka niewiadomą. Podobno były jednak widziane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zawartość składników odżywczych w egzemplarzu zależy od jego gatunku oraz dojrzałości. Każdy grzyb zawiera jednak sole mineralne, węglowodany oraz bardzo niewielką ilość tłuszczy. Oprócz tego trufla jest cennym źródłem witaminy D.

Ze względu na popyt przewyższający podaż, na całym świecie trwają prace nad hodowlą tych grzybów. Wydaje się, że jest to przyszłość, ponieważ światowe zasoby trufli kurczą się, co powoduje coraz większe ograniczanie wydobycia. Niemniej hodowla tych grzybów nie jest zadaniem prostym, ponieważ żyją one w mikoryzie, a więc współistnieniu z korzeniami drzew i roślin. Z tego powodu trudno stworzyć odpowiednie środowisko i przewidzieć, czy wejdą one we współżycie z danym drzewem w zaaranżowanych, sztucznych warunkach. Często dopiero po kilku latach od założenia plantacji może się okazać, że nie przyniesie ona oczekiwanych zbiorów.

Trufla to grzyb wymagający, kapryśny i rzadki. Stale rosnąca popularność powoduje coraz większe zainteresowanie nią, które zaś przekłada się na cenę. Jednak warunki ewentualnej uprawy grzyba, a także trudność w jego znalezieniu powoduje, że jeszcze długo nie znajdziemy sposobu na jego łatwe i powszechne pozyskiwanie. Nic więc nie wskazuje na to, że trufli zagraża zrzucenie z piedestału elitarności.

Czytaj dalej