Erytrytol jest jednym z najbardziej znanych naturalnych słodzików o zerowej kaloryczności, które stały się popularniejsze niż kontrowersyjny aspartam. To naturalny alkohol cukrowy, który może zmniejszyć spożycie cukru i kalorii, dlatego jest wybierany przez wiele osób.

Erytrytol został po raz pierwszy odkryty w 1848 roku przez szkockiego chemika o nazwisku John Stenhouse. W Japonia używa się go od wczesnych lat 90. w cukierkach, galaretkach, dżemach, czekoladzie, jogurtach, napojach i jako naturalny substytut cukru.

infoplanet zdrowie 6 wad erytrolu badania

Niewielkie ilości erytrytolu naturalnie mają owoce, takie jak arbuz, gruszka i winogrona, a także grzyby oraz produkty fermentowane: ser, wino czy piwo. Ostatnio zyskał popularność w USA. Choć został ogólnie uznany za bezpieczny i jest składnikiem niskosłodzonej, bezcukrowej żywności, jego spożywanie pociąga za sobą skutki uboczne. Najczęstsze to: biegunka, ból brzucha i ból głowy.

7 powodów, by nie spożywać erytrytolu

1. GMO

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) jako „żywność otrzymywaną z organizmów, których materiał genetyczny (DNA) został zmodyfikowany w sposób, który nie występuje naturalnie, np. poprzez wprowadzenie genu z innego organizmu”. Większość erytrytolu stosowanego obecnie w żywności i napojach pochodzi ze skrobi kukurydzianej z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Badania na zwierzętach powiązały spożycie GMO z niepłodnością, problemami immunologicznymi, przyspieszonym starzeniem, wadliwą regulacją insuliny oraz zmianami w głównych narządach i układzie żołądkowo-jelitowym. Czy warto ryzykować?

2. Sztuczne substancje słodzące

Erytrytol nie jest tak słodki jak cukier sam w sobie, dlatego w żywności i napojach często łączy się go z innymi substancjami słodzącymi, zwykle sztucznymi i o wątpliwej jakości zdrowotnej. Produkt uzupełniony erytrytolem w połączeniu ze sztucznymi substancjami słodzącymi, takimi jak aspartam, staje się jeszcze bardziej zabójczy dla zdrowia. Do skutków ubocznych aspartamu należą lęk, depresja, utrata pamięci krótkotrwałej, fibromialgia, przyrost masy ciała, zmęczenie, guzy mózgu i wiele innych. Sztuczne słodziki sprawiają, że skutki uboczne jedzenia lub napoju stają się jeszcze bardziej prawdopodobne i niebezpieczne.

infoplanet zdrowie 6 wad erytrolu 2 substancje slodzace

3. Problemy żołądkowo-jelitowe

Alkohole cukrowe, takie jak erytrytol, są znane ze swoich związków z problemami trawiennymi. Niektóre z najczęstszych działań niepożądanych, szczególnie u dzieci, dotyczą wpływu na przewód pokarmowy. Ponadto niewchłonięty erytrytol może przyciągać wodę ze ściany jelita i powodować biegunkę. Prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki jest jeszcze większe, gdy jest on spożywany razem z fruktozą. Biegunka może wydawać się niegroźna, ale może prowadzić do odwodnienia i niedożywienia. Co więcej, rozstrój żołądka i biegunka występuje u wielu osób po spożyciu normalnych ilości erytrytolu w żywności lub napojach. Jeśli natomiast spożycie jest wysokie (50 gramów lub więcej dziennie), problemy trawienne, w tym gazy, skurcze, wzdęcia, bóle brzucha i biegunka, stają się jeszcze bardziej prawdopodobne. Jedno z badań wykazało, że spożycie 50 gramów erytrytolu powoduje rozstrój żołądka i nudności.

4. Przejadanie się

Erytrytol to alkohol cukrowy, który przechodzi przez ciało i nie ulega metabolizmowi, dlatego organizm nie otrzymuje kalorii. Jednocześnie nasze ciało nie rejestruje również, że dostało się do niego jakiekolwiek paliwo energetyczne, dlatego po spożyciu produktów zawierających alternatywne i sztuczne cukry możesz nadal czuć się głodny. Ciało odczuwa brak pożywienia, a ty nadal chcesz coś zjeść lub wypić. To sytuacja, która może prowadzić do przejadania się i przyrostu masy ciała.

infoplanet zdrowie 6 wad erytrolu 4 przejadanie sie

5. Reakcje alergiczne

Chociaż nie jest to bardzo powszechne, erytrytol może wywoływać u niektórych osób alergiczną reakcję skórną. Badanie opublikowane w 2000 roku w Journal of Dermatology pokazuje, że napoje zawierające erytrytol mogą potencjalnie wywoływać ciężką alergiczną reakcję skórną.

6. Toksyczność

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, że powinieneś trzymać się z dala od erytrytolu, jest ku temu jeszcze jeden powód. Od 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Drexel pracują nad patentem na erytrytol jako środek owadobójczy, ponieważ jest on świetny w zabijaniu owadów. W badaniu „Erytrytol, nieodżywczy słodzik cukrowy i główny składnik preparatu Truvia, to smaczny środek owadobójczy” naukowcy wykazali, że erytrytol jest toksyczny dla much, które przyciąga jego słodki smak.

infoplanet zdrowie 6 wad erytrolu 6 toksycznosc

Niektóre badania potwierdzają, że erytrytol może zmniejszać ilość płytki nazębnej lub powstrzymać próchnicę zębów. W jednym randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą oceniano wpływ erytrytolu na 485 dzieci w wieku szkolnym. Każde dziecko spożywało cukierki z erytrytolu, ksylitolu lub sorbitolu 3 razy w ciągu dnia. W dalszych badaniach naukowcy zaobserwowali mniejszą liczbę dziur w zębach w grupie dzieci spożywających erytrytol. O tym, który z argumentów przewazy, musi zadecydować każdy z nas.

kup artykuly platne