Analiza przypadków prawie 600 000 osób wykazała, że pijący tygodniowo więcej niż 100 g alkoholu są narażeni na zwiększone ryzyko wczesnej śmierci.

Alkoholowe badania

W badaniu przeanalizowano 599 912 osób z 19 krajów. Żadna z nich nie miała zdiagnozowanych chorób układu krążenia. Mimo to w tej grupie stwierdzono wzrost śmiertelności z wielu przyczyn.

Według analizy, 40-latek, który regularnie wypija od 200 do 350 g alkoholu tygodniowo, czyli około 10 do 18 szklanek wina lub kufli piwa, ma średnią długość życia krótszą od około roku do dwóch lat.

infoplanet zdrowie alkoholowe badanie

Picie większej ilości alkoholu powoduje również udar, niewydolność serca oraz zwiększa ryzyko śmierci z powodu tętniaka.

Niezdrowe serce?

Odkrycia potwierdzają zasadność wprowadzenia zmian, do których doszło w Wielkiej Brytanii. Specjaliści w tym kraju zaczęli zalecać, aby zarówno mężczyźni, jak i kobiety, nie pili więcej niż 14 do 112 g czystego alkoholu w ciągu tygodnia, co odpowiada około sześciu butelkom piwa o zawartości 4% alkoholu lub sześciu szklanek 13-procentowego wina po 175 ml.

Badanie wykazało, że spożywanie alkoholu wiąże się z niższym ryzykiem nie-śmiertelnych zawałów serca, ale jednocześnie zapewnia zwiększone ryzyko innych poważnych i potencjalnie śmiertelnych chorób sercowo-naczyniowych.

infoplanet zdrowie niezdrowe serce

– Badanie pokazuje wyraźnie, że nie ma żadnych korzyści zdrowotnych związanych z piciem alkoholu, Jest więc jak zwykle, gdy rzeczy wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe – mówi Tim Chico z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, który nie był zaangażowany w badanie.