Większość ludzi słyszała, że antyperspiranty mogą być niebezpieczne z powodu zawartości aluminium. Na ile prawdziwe jest to stwierdzenie? Dowiedz się, czy nauka dostarcza argumentów na potwierdzenie obaw.

infogmina zdrowie antyperspirantowe zagrozenie

Źródło strachu

Kilka lat temu artykuły i posty na blogach informowały o dużym ryzyku, które wiąże się z używaniem antyperspirantów. Większość publikacji przekonywała, że aluminium, które jest aktywnym składnikiem większości produktów tego typu, powoduje u kobiet raka piersi.

infogmina zdrowie antyperspirantowe zagrozenie mity

Twierdzono, że skóra absorbuje aluminium, a ono powoduje powstawanie komórek nowotworowych. Kolejne tezy informowały, że glin zawarty w antyperspirantach powoduje choroby nerek. Było to powszechne przekonanie, ponieważ osoby, które cierpią na zaburzenia pracy nerek mają problemy z odfiltrowaniem glinu z organizmu i mogą gromadzić go w nadmiernych ilościach.

Naukowe argumenty

Badania wykazały jednak, że trzeba by codziennie zużywać przynajmniej połowę antyperspirantu, aby uzyskać nadmierna stężenie glinu w organizmie. Przeprowadzono również wiele analiz dotyczących związku między chorobą Alzheimera i aluminium. Liczne produkty zawierające ten pierwiastek, takie jak puszki na żywność, antyperspiranty i leki zobojętniające sok żołądkowy, zostały przetestowane, w wyniku czego zakwestionowano ich szkodliwość. Nie znaleziono na przykład żadnego związku między aluminium i chorobą Alzheimera.

infogmina zdrowie antyperspirantowe zagrozenie badania

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze i naukowcy zgadzają się, że twierdzenia o szkodliwości substancji zawartych w antyperspirantach nie są prawdziwe. W rzeczywistości aluminium ledwie przekracza barierę skóry. Nie jest pochłaniane, zamiast tego tworzy warstwę ochronną, która blokuje wydzielanie potu i nieprzyjemnego zapachu.

infogmina zdrowie antyperspirantowe zagrozenie analizy

Czy stosowanie antyperspirantów na bazie aluminium jest więc bezpieczne? Większość lekarzy i pracowników służby zdrowia zgadza się, że można ich bezpiecznie używać. Jeśli jednak powyższe twierdzenia cię nie przekonują, na rynku dostępnych jest wiele produktów całkowicie naturalnych, jako alternatywa dla antyperspirantów opartych na aluminium.