Ruchy społeczne, które twierdzą, że szczepienia powodują autyzm u dzieci, w ostatnich latach mocno rozprzestrzeniły się we Włoszech i poza nimi, powodując drastyczny wzrost liczby rodziców odmawiających ochrony dzieci przed śmiertelnymi chorobami. Wojnę przeciwko szerzonym przez antyszczepionkowców teoriom spiskowym prowadzi na Twitterze 56-letni lekarz Roberto Burioni profesor mikrobiologii i wirusologii na Uniwersytecie Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie. Czy jego działania są dyktowane troska o zdrowie, czy jedynie chęcią zdobycia sławy na modnym temacie?

Antyszczepionkowcy vs. lekarz

Antyszczepionkowcy to idioci i głupcy” – pisze lekarz na Twitterze, sugerując, że ich dzieci nie powinny być dopuszczane do publicznej szkoły. Tym, którzy kwestionują postępy medyczne, mówi: „Lecz zęby kanałowo bez znieczulenia”. Jego stronę na Facebooku śledzi 450 tys. ludzi, na Twitterze ma 76 600 obserwujących, a jego książki są bestsellerami we Włoszech. Pomimo kontrowersyjnych haseł, dla zwolenników jest głosem rozsądku starającym się przywrócić dominację nauki nad ignorancją, a dla wrogów – arogantem, którego agresywny ton tylko tłumi debatę.

infoplanet zdrowie antyszczepionkowcy to glupcy i idioci antyszczepionkowcy vs. lekarz

– Nie przeszkadza mi polemizowanie z tymi, którzy spędzają 5 minut w Google i od razu chcą mnie uczyć o wirusologii, którą badałem przez 35 lat. Teorie spisku mówią, że jestem w zmowie z firmami farmaceutycznymi, w mediach społecznościowych zostałem nazwany faszystą i czcicielem szatana. Mi i mojej siedmioletniej córce grożono śmiercią. To niesamowite, naprawdę niepokojące. To tak jakby grozić za informowanie, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia – ocenia lekarz w wywiadzie dla Sky News.

Szerzone wśród antyszczepionkowców poglądy, z którymi walczy Burioni, szybko przyjęły się we Włoszech, gdzie po stuleciach niestabilności politycznej populistyczny rząd nie zajął jednoznacznego stanowiska wobec szczepień. Wicepremier kraju Matteo Salvini, oceniał zestaw 10 obowiązkowych szczepień za „bezużyteczny, a w wielu przypadkach niebezpieczny”, w tym samym czasie, gdy władze utrzymały w mocy obowiązek szczepień. W efekcie liczba przypadków odry we Włoszech wzrosła z nieco ponad 250 w 2015 roku do ponad 5000 w zeszłym roku, a zasięg szczepień z 90,6% w 2010 roku spadł w kolejnych latach do 85,2%.

Szczepienia – fakty i mity na świecie

Jednak ruch antyszczepionkowców wykracza daleko poza Włochy. Anglia odnotowała wzrost liczby potwierdzonych laboratoryjnie przypadków odry z 259 w 2017 roku do 913 w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku. Choć nie ogłoszono epidemii, zalecono społeczeństwu podawanie dwóch dawek szczepionki MMR (odra, świnka i różyczka). Otrzymało je 87% dzieci. Jednak i w Anglii fałszywe informacje krążą w internecie, napędzając ruch antyszczepionkowców, w wielu przypadkach związany z ruchami populistycznymi.

infoplanet zdrowie antyszczepionkowcy to glupcy i idioci szczepienia fakty i mity

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w zeszłym miesiącu, że liczba zachorowań na odrę na całym świecie rośnie, szczególnie w Europie i Ameryce Łacińskiej. Jak oceniono, dzieje się tak częściowo dlatego, że rodzice unikają szczepień. Również agencja ONZ podała w raporcie, że w 2017 roku oficjalnie zgłoszono na całym świecie około 173 tys. przypadków zachorowań na odrę, co oznacza wzrost o ponad 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Mimo to zgodnie z szacunkami z powodu braku szczepień zmarło 110 tys. osób, głównie dzieci.

– Wzrost ilości przypadków odry jest głęboko niepokojący, ale nie zaskakujący. Czynnikiem napędzającym jest rozprzestrzenianie się fałszywych informacji na temat choroby i samego szczepienia – ocenia dr Seth Berkley, szef partnerstwa publiczno-prywatnego partnerstwa zdrowotnego Gavi, Vaccine Alliance.

Z takim wnioskiem zgadza się wojujący w mediach społecznościowych dr Burioni, który przekonuje, że wielu przypadków zachorowań można było uniknąć.

– Jako lekarz widziałem, jak dzieci umierają na odrę, co doprowadziło mnie do przekonania, że mój obowiązek jako naukowca, obywatela i ojca to sprawić, by głos popierający szczepionki był słyszalny – stwierdza.

Dr Burioni niedawno uruchomił włoskojęzyczną stronę internetową, która przekazuje medyczne fakty na temat szczepień. W wyborach parlamentarnych w marcu centrolewicowa Partia Demokratyczna poprosiła go, by ubiegał się o miejsce w parlamencie z listy ich partii, ale lekarz odmówił. Jak stwierdził, może lepiej zwalczać ignorancję będąc niezależnym.

Źródło: CNN

kup artykuly platne