Naukowcy opracowali badanie krwi, który pozwala przewidzieć wczesny poród z dokładnością do 80%. Choć test nie jest jeszcze gotowy do użytku i nadal znajduje się w fazie testowej, budzi nadzieje na wielki medyczny przełom.

Prosty test – złożone wnioski

Obecnie ponad 9% urodzeń w USA odbywa się przed 37. tygodniem ciąży. Na świecie przedwcześnie zaczyna się około 15 milionów porodów każdego roku, a ich ilość wzrasta. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na test, który może pomóc w przewidywaniu wczesnych porodów.

W większości przypadków kobiety zaczynają rodzić spontanicznie – nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje. Nowe badanie krwi, opisane w wydaniu Science z 8 czerwca, wykrywa we krwi poziomy bezkomórkowego RNA siedmiu określonych genów. Dzięki badaniu tej cząsteczki przekaźnikowej, możliwe jest badanie informacji genetycznych z komórek.

infoplanet zdrowie badanie krwi a termin porodu prosty test

– Nowe wyniki są ekscytujące, po części dlatego, że jest to prosty test krwi, który może potencjalnie stać się powszechnie dostępny. Jednak odkrycie może pewnego dnia doprowadzić do zidentyfikowania kobiet, które mogą urodzić wcześniej, za pomocą rutynowego testu. Dodatkowo, osiągnięty poziom dokładności jest wystarczająco dobry, aby można go było zastosować w rutynowej praktyce, ale potrzeba więcej badań, aby sprawdzić, czy dokładność utrzymuje się na dużej grupie badanych – komentuje Stephen Quake, profesor na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. – Szersze badania obejmą kobiety różnych ras i grup etnicznych, a także kobiety, które nie są narażone na zwiększone ryzyko wczesnego porodu.

Co dalej?

Tu pojawia się pytanie – co możemy zrobić, aby zapobiec przedwczesnym porodom, jeśli wiemy, że mogą nastąpić?

Obecnie niektóre kobiety zagrożone przedwczesnym porodem otrzymują zastrzyki hydroksyprogesteronu – syntetycznej wersji hormonu progesteronu, który może zapobiec urodzeniu. Jednak nie wszystkim kobietom je podać. Leczenie jest zalecane tylko dla kobiet, które mają już jedno dziecko, a i tak nie zawsze działa.

infoplanet zdrowie badanie krwi a termin porodu co dalej

Dlatego badania są niezbędna. Mogą pomóc w zrozumieniu biologii przedwczesnego porodu i – w konsekwencji – doprowadzić do powstania nowych sposobów zapobiegania temu zjawisku.