Jak wynika z badań, twój pies jest skażony środkami chemicznymi na alarmującym poziomie, nawet do 20 razy wyższym niż u ludzi. Jakie są więc największe zagrożenia z uwagi na chemikalia u psów? Poznaj je i zobacz, jak ich unikać, aby chronić czworonoga i siebie.

Chemia a zwierzęta domowe

Czasopisma medyczne są pełne badań dotyczących chemii gospodarczej i jej wpływu na ludzkie zdrowie. Jednak niewiele mówi się o tym, w jaki sposób wszystkie te substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, czynniki rakotwórcze, związki neurotoksyczne i toksyczne oddziałują na zwierzęta domowe oraz jak to wpływa na ich właścicieli. Wiadomo jednak, że wzrost liczby zachorowań na raka piersi u ludzi jest podobny do wzrostu zachorowań na raka piersi u psów. Taka zależność sugeruje, że nowotwór ten może być wywoływany czynnikami środowiskowymi.

Odpowiedzi na pytanie: „Jakie substancje najczęściej zanieczyszczają zwierzęta domowe?” dostarcza raport „Polluted Pets” Environmental Working Group (EWG). Przedstawia on kompleksowo chemikalia, których jest u psów najwięcej, wykryte po przetestowaniu próbek moczu i krwi u mieszańców oraz czystych ras.

infoplanet wydarzenia zdrowie chemikalia u psow chemia a zwierzeta

Jak się okazuje, naukowcy odkryli u psów 35 różnych substancji chemicznych. 20% z nich pojawiło się na poziomie pięciokrotnie wyższym niż poziomy obserwowane u ludzi. Jakie chemikalia pojawiające się u psów najbardziej szkodzą? Oto niektóre z nich wraz z możliwymi skutkami ubocznymi ich występowania.

1. Chemikaliami nieprzywierające z opakowań

Nieprzywierające chemikalia są powszechne w opakowaniach typu fast food, naczyniach kuchennych, dywanach i meblach. EWG uznała je za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji chemicznych u psów. W teście krwi psów znaleziono 6 różnych perfluorochemikaliów, z których 5 wystąpiło na poziomach wyższych niż te, które badamy u ludzi.

 

2. Ftalany z plastikowych zabawek

Ftalany są chemikaliami przemysłowymi, które pomagają zmienić sztywne tworzywo w bardziej elastyczne formy. Ma je więc wiele miękkich plastikowych zabawek dla psów zawiera. Pojawiają się również w pachnących szamponach dla psów, domowych odświeżaczach powietrza i świecach zapachowych. Zawierają je nawet niektóre lekarstwa. W raporcie EWG u psów odkryto ftalany na poziomach od 1,1 do 4,5 razy większych od średnich stężeń stwierdzonych u ludzi. To niepokojące, ponieważ są one związane z problemami reprodukcyjnymi, wadami wrodzonymi, a nawet rakiem.

infoplanet wydarzenia zdrowie chemikalia u psow 2 zabawki

3. Substancje niepalne z pożywienia

Środki zmniejszające palność, często znane jako PBDE, należą do najważniejszych substancji chemicznych zagrażających zdrowiu. Te długo utrzymujące się chemikalia odkryto również w próbkach krwi psów. Zawiera je kurz i pożywienie, nic więc dziwnego, że próbki pobrane od psów zawierały 19 różnych środków opóźniających spalanie, w tym niektóre na poziomach 17 razy wyższych niż stężenia typowe u ludzi. Alarmujący jest również poziom stężenia u kotów. Średnie stężenia środków anty palnych wyniosły ponad 189% stężeń u ludzi.

 

4. Pestycydy z nawozów

W 2012 roku naukowcy z Tuft's University opublikowali w czasopiśmie Environmental Research badanie, które udowadniało, że w rodzinach, które stosowały do pielęgnacji trawników pestycydy, psy 70% częściej chorowały na chłoniaka złośliwego. Wpływ herbicydów na psy od lat śledzi Purdue University. Jego odkrycia sugerują, że spryskiwane trawniki pozostają silnymi przekaźnikami substancji trujących dla psów przez okres do 48 godzin. Co gorsza, narażone były również psy mieszkające obok miejsc, w których stosowano nawozy, prawdopodobnie przez jego przenoszenie się, odwiedzanie parków lub narażenie na szkodliwy wpływ podczas spacerów. Inne badanie dotyczące szkockich terierów – rasy, u której rak pęcherza moczowego rozwija się 20 razy częściej niż u innych – sugerują, że stosowanie chemikaliów powoduje, że psy i koty przenoszą je do domu.

infoplanet wydarzenia zdrowie chemikalia u psow 4 nawozy

5. Chemikalia fosforoorganiczne z obroży przeciw pchłom

Według Rady Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC) nie wszystkie zabiegi w zakresie ochrony psa i kota przed pchłami i kleszczami są tak samo bezpieczne. Jak się okazuje, chemikalia fosforoorganiczne i karbaminianowe są powiązane z kłopotami zdrowotnymi nie tylko u zwierząt. Dawki substancji chemicznych były wystarczająco wysokie, aby zaszkodzić dzieciom i dorosłym, którzy bawią się ze swoimi zwierzętami – niektóre niebezpieczne chemikalia znajdujące się w obrożach na pchły mogą skutkować uszkodzeniami mózgu i układu nerwowego zarówno u zwierząt, jak również u ludzi Co więcej, utrzymują się one w futrach czworonogów przez wiele tygodni, a w niektóre przypadkach również później ich pozostałości stwarzają nawet 1000 razy wyższe ryzyko raka i uszkodzenia systemu neurologicznego dzieci niż dopuszczalne.

 

Bezpieczne alternatywy

Wyeliminowanie substancji chemicznych u psów może chronić również ciebie i twoją rodzinę. Jak to zrobić? Oto kilka prostych sposobów!


  • Stosuj do sprzątania domu naturalne środki.

  • Unikaj mebli z materiałów odpornych na plamy.

  • Stosuj dobre filtry na kurz i pył w odkurzaczu.

  • Dowiedz się, czy w karmie twojego psa nie ma szkodliwych, chemicznych substancji.

  • Zamiast chemicznych świec stosuj wosk pszczeli.

  • Zwracaj uwagę na skład szamponów i odżywek dla psów.

  • Nie karm swojego psa niczym z podłogi. Jeśli ją zmywasz, wszystko co na nią upadnie, będzie skażone.

  • Nie pryskaj trawników substancjami chemicznymi –to szkodliwe dla ciebie i zwierząt.

infoplanet wydarzenia zdrowie chemikalia u psow alternatywy

Aby zapobiec występowaniu pcheł, stosuj regularną kąpiel z mydłem i wodą, grzebień do wyczesywania pcheł, odkurzaj podłogę i miejsca pomiędzy poduszkami na kanapie, a także regularnie pierz pościel.