Ostatnie badania wykazały, że śladowe ilości mikroskopijnych, wysoce toksycznych substancji chemicznych, w tym niebezpiecznych fenoli i środków zmniejszających palność, są obecne w kurzu, który gromadzi się w naszych domach. Naukowcy doszli do wniosku, że chemikalia te są efektem stosowania szerokiej gamy materiałów budowlanych i artykułów gospodarstwa domowego. Oto 6 wskazówek, jak ochronić swój dom, siebie i swoich bliskich.

1. Oceń toksyczną ekspozycję chemiczną domu

infoplanet zdrowie chemikalia w twoim domu 1 ekspozycja chemiczna

Pierwszym krokiem w celu ochrony domu przed toksycznością powodowaną przez metale ciężkie i inne zagrożenia środowiskowe jest sprawdzenie potencjalnych zagrożeń gospodarstwa domowego. W niektórych przypadkach może to obejmować starzejące się farby lub niewłaściwe materiały budowlane, takie jak izolacja, która mogłaby narazić rodzinę na zagrożenia.

Rozpocznij proces naturalnej detoksykacji domu, sporządzając listę wszystkich sposobów i miejsc, w jakie dom może być zagrożony przez niebezpieczne chemikalia. Ułatwi to rozpoczęcie identyfikacji rozwiązań, dzięki którym twój dom stanie się bezpieczniejszym miejscem.

2. Znajdź naturalne alternatywy dla produktów czyszczących

Co łączy większość środków do czyszczenia szkła, płytek łazienkowych i mebli? Zawierają toksyczne substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla ludzi. Jest to jeden z najbardziej wymownych aspektów nowoczesnego gospodarstwa domowego: konsumenci są chętni do przechowywania dużych pojemników z trucizną w naszych domach, jeśli zostały oznaczone jako środki czyszczące.

Istnieje długa lista dostępnych obecnie naturalnych i organicznych środków czyszczących, które stanowią alternatywę dla toksycznych płynów czyszczących. Przykładowo, zamiast popularnych środków czyszczących można stosować strategiczne sodę oczyszczoną i biały ocet. Poświęcenie czasu na zastąpienie każdej toksycznej substancji chemicznej naturalnym odpowiednikiem to najprostszy sposób na naturalną detoksykację gospodarstwa domowego.

3. Uważaj na poddane obróbce materiały syntetyczne

Większość osób nie zastanawia się nad wpływem, jaki nowoczesne udogodnienia mają na ogólny stan zdrowia rodziny. Jest to szczególnie ważne w przypadku artykułów gospodarstwa domowego wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak modne naczynia z tworzywa sztucznego. W ten sam sposób, w jaki jesteśmy oporni wobec używania plastikowych misek ze względu na ryzyko wycieku chemikaliów do naszej żywności, powinniśmy przeprowadzić szczegółową ocenę, które materiały syntetyczne w domu stwarzają ryzyko toksyczności.

infoplanet zdrowie chemikalia w twoim domu 3 materialy syntetyczne

Doskonałym przykładem może być gotowanie produktów natryskiwanych powłoką nieprzywierającą lub produktów do przechowywania żywności produkowanych przy użyciu teflonu. Zawiera on perfluorowane związki chemiczne, które są związane z nowotworami i innymi efektami działania toksyczności na środowisko.

4. Zidentyfikuj zamienniki szkodliwych środków pielęgnacji zwierząt

Nie pomijaj swojego zwierzaka, zastępując szkodliwe środki czyszczące naturalnymi substancjami alternatywnymi. Wiele środków czyszczących dla zwierząt domowych może zaszkodzić nie tylko twojemu pupilowi, ale także członkom twojej rodziny. Na szczęście naturalne produkty do pielęgnacji zwierząt są już dostępne.

5. Usuwaj szkodliwe substancje z lodówki

Jeśli nie można czegoś bezpiecznie jeść, prawdopodobnie nie jest to bezpieczne. Ta zasada powinna również dotyczyć jedzenia w lodówce. Im więcej miejsca zajmują w niej plastikowe i sztucznie przygotowane artykuły spożywcze, tym większa jest ogólna ekspozycja rodziny na potencjalnie niebezpieczne i toksyczne substancje chemiczne.

infoplanet zdrowie chemikalia w twoim domu 5 lodowka

Odejście od produktów wysoko przetworzonych jest niezbędnym sposobem na odzyskanie bezpiecznego domu. Ta zmiana wykazuje liczne korzyści zdrowotne dla całej rodziny.

6. Ogranicz konsumpcję w gospodarstwie domowym

Badania wykazały, że im więcej odpadów wytwarzamy w domu, tym bardziej prawdopodobne jest narażenie członków rodziny na szkodliwe oddziaływanie toksycznych substancjach chemicznych. Choć ryzyko może być minimalne, niebezpieczeństwo leży w tym, że członkowie rodziny wielokrotnie konsumują toksyczne chemikalia, których szkodliwość z czasem narasta.

Dlatego sensowne jest patrzenie na swój dom z perspektywy medycyny środowiskowej i znalezienie możliwych alternatyw dla toksycznych chemikaliów w codziennych produktach domowych. Takie działanie zapewni lepsze zdrowie i zdrowszy umysł.

Źródło: draxe.com

kup artykuly platne