Jak przekonują organizatorzy kampanii edukacyjnej „Akromegalia – zwróć uwagę!”, zmiany w wyglądzie: powiększenie się stóp, dłoni, uszu lub nosa, mogą być objawami poważnej chorobyakromegalii. To rzadkie schorzenie spowodowane nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu, będącego najczęściej efektem łagodnego guza przysadki mózgowej (tzw. gruczolaka). Występuje u 40–60 osób na 1 milion. Po pierwszych zmiany w wyglądzie akromegalia przynosi poszerzenie przestrzeni między zębami oraz pojawienie się guzów czołowych, a nawet zmianę tembru głosu. Na skutek przyrostu masy mięśniowej wzrosnąć może również waga ciała. Mimo dziwnych objawów choroba w Polsce diagnozowana jest średnio po upływie 10 lat od pojawienia się, najczęściej przez przypadek. ​Jedną z najbardziej rozpoznawalnych chorych na akromegalię był pierwowzór bajkowego Shreka zapaśnik Maurice Tillet i aktor Rondo Hatton, którego zmiany w wyglądzie spowodowały liczne propozycje pracy w filmach grozy.

– Czasami dopiero porównanie fotografii z przeszłości pozwala dostrzec zmiany w wyglądzie. Proces przemiany jest stopniowy, dlatego też zmian mogą nie dostrzegać nawet osoby z najbliższego otoczenia. Zdarza się, że przemianę u chorych zauważają dopiero ich dawno niewidziani znajomi. (...) Czasami to ich sugestie doprowadzają do poszukiwania przyczyny zachodzących zmian – wyjaśnia prof. Wojciech Zgliczyński, kierownika Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. – Sami pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, nie szukają przyczyny powiększających się dłoni, mimo że są przez to zmuszeni do zrezygnowania z noszenia biżuterii lub do powiększenia obrączki. Mężczyźni potrafią tłumaczyć sobie, że przerost dłoni spowodowany jest ciężką pracą fizyczną. Co ciekawe, chociaż choroba dotyczy obu płci, częściej rozpoznawana jest wśród kobiet, ponieważ z natury przywiązują one większą uwagę do wyglądu – dodaje.

infoplanet wydarzenia zdrowie czy grozi ci akromegalia

– Mimo że pacjenci okres dojrzewania, a tym samym proces zarastania nasad kości – mają dawno za sobą, zaostrzają się im rysy twarzy, powiększają się uszy i nos. Szczególnie charakterystyczny jest też przerost żuchwy i związane z tym powiększenie ust oraz języka. Dlatego też jako pierwsi rozwój choroby mogą zauważyć stomatolodzy lub laryngolodzy – wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego prof. Marek Ruchała, będący jednocześnie kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

kup artykuly platne