Mniszek lekarski zawiera minerały i witaminy, a w naszych ogrodach jest go pełno. Czy potrzebujesz więcej powodów, by go zjeść?

Powinniśmy jeść więcej chwastów! Być może to niezwykłe, ale rosnące dziko rośliny są dobre dla naszego zdrowia. Przykładowo, sałatka z mlecza zawiera potas, żelazo, magnez, wapń, a także witaminy A, B i C. Z takim składem minerałów standardowa sałata nie może konkurować!

Mniszek lekarski jest moczopędny, stąd jego francuska nazwa „pissenlit” – mokre łóżko. W połączeniu z potasem wywołuje działanie jak silny, ale zarazem delikatny lek. Gorzki charakter liści to natomiast znak, że doskonale wspomaga trawienie. Jest to więc również cenne źródło wartości odżywczych dla wątroby i nerek, świetnie nadające się na kaca i problemy skórne – od trądziku po egzemę.

infoplanet zdrowie dieta z chwastow salatka

Żeby pozyskać mniszek lekarski w formie skoncentrowanego ekstraktu, trzeba udać się do zielarza. Jednak dla zwiększenia dobrego samopoczucia, po prostu jedz go regularnie! Najprostszy sposób to użycie jego młodych, delikatnych liści, które są mniej gorzkie. Warto podawać go ze słodkim octem, który zrównoważy gorzkie nuty.