Moringa olejodajna, znana też jako drzewo chrzanowe, jest powszechnie reklamowana jako superfood, ze względu na swoje bogactwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Niestety, nie wszystkie informacje mają swoje potwierdzenie naukowe. Poznaj fakty, które pozwolą ocenić, jakie korzyści naprawdę zapewnia ta niezwykła roślina.

Czym jest Moringa olejodajna?

Murungai oznacza w języku tamilskim „skamieniały język”. To małe drzewo pochodzące z Indii, ale rosnące w wielu częściach świata. Jest uznawane za jadalne w całości, choć najbardziej znane jest z długich, skręconych strąków, od których pochodzi jego nazwa.

W różnych częściach świata Moringa ma kilka nazw. Bardzo często nazywane jest drzewem chrzanowym, ponieważ jego korzenie przypominają korzeń tej rośliny. W medycynie ajurwedyjskiej znana jest jako shigru, a w języku hiszpańskim – jacinto.

Moringa ma wiele korzystnych właściwości, dlatego przez wielu mieszkańców globu jest traktowana jak pokarm. Jej dodatkową zaletą jest to, że rośnie praktycznie we wszystkich krajach świata, także w tych, w których niedożywienie jest powszechne, dlatego może stanowić doskonałą alternatywę do walki z głodem.

Zobowiązująca tradycja

Uważa się, że to mistyczne drzewo było używane w medycynie indyjskiej już około 5000 lat temu. Jednak istnieją też relacje, zgodnie z którymi było ono wykorzystywane przez starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Obecnie Moringa uważana jest za superfood i traktowana jak panaceum na wiele schorzeń. Bardzo często nazywana drzewem życia, drzewem długowieczności lub cudownym drzewem.

Ekstrakty z drzewa chrzanowego są powszechnie dostępne chociażby w postaci preparatów, herbaty i tabletek, tworzonych z najbardziej odżywczej cześć rośliny – liści.

Kilka zalet drzewa chrzanowego

A może mieliście kiedyś do czynienia z preparatami z drzewa chrzanowego? Jak je oceniacie?