Nasz mikrobiom, czyli mikroby żyjące w naszych jelitach i w innych miejscach naszego ciała, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Jednak wciąż tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób ta grupa drobnoustrojów powstaje. Naukowcy domyślają się jednak, że mikrobom nabywamy już podczas naszych narodzin.

infoplanet zdrowie dzieci i kolonie bakterii badania

Aby zweryfikować tę tezę zespół Nicoli Segata z Uniwersytetu w Trento we Włoszech zwerbował 25 matek z dziećmi. Pobierali próbki bakterii z ich jelit, kału, jamy ustnej, pochwy, mleka i skóry każdej z nich. Analiza genetyczna umożliwiła im porównanie drobnoustrojów pobranych z obecnymi w ustach i odchodach niemowląt podczas pierwszych czterech miesięcy życia.

Jak się okazało, naukowcy odkryli bardzo dużą różnorodność drobnoustrojów w jelicie niemowlęcia już w ciągu 24 godzin od urodzenia. Ta różnorodność gwałtownie spadła w ciągu następnego tygodnia, po czym stopniowo powróciła w ciągu następnych czterech miesięcy. Na tej podstawie badacze stwierdzili, że na początku życia niemowlęta przyjmują bakterie z wielu różnych miejsc ciała matki, ale te pochodzące ze skóry i pochwy matki wkrótce zanikają. Naukowcy podejrzewają zatem, że pomagają one ukształtować system odpornościowy dziecka.

infoplanet zdrowie dzieci i kolonie bakterii wyniki

Ostatecznie w wytwarzaniu drobnoustrojów niemowlęcia dominują bakterie jelitowe matki, których ważnym źródłem jest mleko z piersi matki. W wynikach badań karmienie piersią miało wiekszy wpływ na mikrobiom dziecka niż drobnoustroje zebrane z kanału rodnego. Co ciekawe, naukowcy odkryli również, że przenoszenie drobnoustrojów z matki jest procesem ciągłym, a niektóre rodzaje bakterii pojawiają się dopiero kilka miesięcy po urodzeniu. Jak się jednak okazało, wówczas bakterie matki znacznie bardziej narażały dziecko na zachorowanie w porównaniu z bakteriami z innych źródeł w otoczeniu.

Jednym z najbardziej intrygujących odkryć było to, że niektóre bakterie przekazywane niemowlętom przez matki należą do nieznanych gatunków, które nie zostały wcześniej opisane. Są to drobnoustroje potencjalnie bardzo ważne dla naszego zdrowia i, jak sugerują naukowcy, muszą wkrótce zostać dokładnie zbadane.