Diana DeGette, kongresmenka z Colorado, zamierza w tym tygodniu wprowadzić przepisy, które na szczeblu krajowym mogłyby zakazać dodawania smaków do e-papierosów. Projekt ustawy, który ma zostać przedstawiony Izbie Reprezentantów, rozpoczyna dyskusję na temat regulacji tych produktów i walki z coraz częstszym sięganiem po e-papierosy wśród dzieci i młodzieży.

infoplanet zdrowie e-papierosy dla dzieci

Smaki są w centrum debaty regulacyjnej: niektórzy twierdzą, że są ważnym narzędziem, zachęcającym do zamiany tradycyjnych papierosów na papierosy elektroniczne, podczas gdy inni chcą ich całkowicie zakazać, ponieważ w oczach dzieci minimalizują ich szkodliwe i uzależniające działanie. Potwierdzają to dane, z których wynika, że użycie e-papierosów w szkołach średnich wzrosło o blisko 80%.

– Dla mnie nie ma uzasadnionego powodu, aby sprzedawać papierosy elektroniczne o nazwach takich jak wata cukrowa lub tutti fruitti, chyba że próbujesz sprzedać je dzieciom. Większość ekspertów zgadza się, że smaki przyjazne dzieciom, które sprzedają producenci e-papierosów, są jedną z głównych przyczyn wzrostu popularności e-papierosów wśród licealistów i gimnazjalistów – stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu Diana DeGette.

infoplanet zdrowie e-papierosy elektroniczny

Jeśli ustawa DeGette stanie się faktem, zakaz wprowadzania nowych smaków w ciągu najbliższego roku może sprawić, że firmy nie będą w stanie udowodnić amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, iż smaki nie są skierowane na dzieci i mają skłonić palaczy do porzucenia tradycyjnych papierosów oraz nie powodują, że e-papieros jest bardziej szkodliwy dla użytkownika. Ustawa może być kluczowa tym bardziej, że w badaniu w ubiegłym roku zanotowano prawie 15 600 e-papierosów sprzedawanych online przez strony internetowe. Eksperci twierdzą, że liczba ta stale rośnie, z tego względu wiele miast podjęło kroki w celu zakazania nowych smaków papierosów elektronicznych.

– Także w Białym Domu są plany, które mogą uniemożliwić sprzedawanie smakowych e-papierosów w sklepach wielobranżowych – ocenia komisarz agencji FDA dr Scott Gottlieb.

Eksperci martwią się, że urządzenia mogą narazić na ryzyko rozwijające się mózgi dzieci, uzależnić je od nikotyny we wczesnym okresie życia i stać się bramą do palenia tytoniu i narkotyków. Jednak długoterminowe skutki nie są jasne. Badania sugerują, że większość dzieci, które próbowały e-papierosów, zaczęło od tych, które były aromatyzowane.

Źródło: CNN

kup artykuly platne