Erytrytol to naturalna substancja z grupy cukroli. Jest niskokaloryczny, nie powoduje skutków ubocznych, a co najważniejsze – smakuje prawie identycznie jak cukier.

Erytrytol jest związkiem chemicznym powstałym podczas fermentacji glukozy w ziarnach kukurydzy lub pszenicy przy udziale drożdży i jest używany przez producentów żywności jako zamiennik dla cukru. Znajdziemy go m.in. w produktach o obniżonej zawartości cukru, a także naturalnie – choć w niewielkich ilościach – na przykład w owocach. Do grupy cukroli zaliczamy także sorbito, maltitol oraz ksylitol. Z tej czwórki to właśnie erytrytol ma jednak najmniej kalorii w 1 gramie (ok. 0,24 kcal/gr).

infoplanet zdrowie erytrytol zamiennik dla cukru cukrole

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu erytrytolu na metabolizm. Zbadano również, czy związek ten nie jest dla naszego organizmu toksyczny. Wyniki napawają optymizmem – badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały negatywnych skutków długotrwałego stosowania erytrotolu. Jedynym efektem niepożądanym, który może wystąpić pod wpływem cukroli, są problemy trawienne. Wynikają one z faktu, że nasz organizm nie potrafi trawić cukroli. W niezmienionej formie trafiają one więc do naszego jelita, gdzie rozkładają je bakterie. W wyniku tego procesu uwalniany jest gaz, który może powodować wzdęcia. W przypadku erytrytolu ryzyko to jest jednak niewielkie, ponieważ większość przyjętej dawki zanim trafi do jelita przedostaje się do krwi, a reszta wydalana jest z organizmu wraz z moczem. Jednakże, choć nasz organizm pozbywa się erytrytolu w 90%, należy stosować go rozsądnie – jego zbyt duża ilość może powodować problemy trawienne podobne do pozostałych cukroli.

Nasz organizm nie wytwarza również enzymów, które umożliwiałyby trawienie erytrytolu. Z tego powodu istnieje niewielkie ryzyko, że substancja nieznacznie podniesie poziom glukozy we krwi. Nie wpłynie on jednak na poziom cholesterolu. W związku z tym specjaliści zalecają erytrytol osobom chorym na cukrzycę, otyłym lub cierpiącym z powodu innych schorzeń metabolicznych.

Badania przeprowadzone na szczurach z cukrzycą wykazały, że erytrytol działa podobnie do antyoksydantów i – tak jak one – zmniejsza ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, spowodowanych zbyt wysokim poziomem cukru. Ponadto przyjmowanie erytrytolu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.

infoplanet zdrowie erytrytol zamiennik dla cukru badania


Wydawać by się mogło, że erytrytol to substancja idealna. Niestety, pewna grupa badaczy łączy jego wysoki poziom u osób młodych z występowaniem nadwagi. Aby stwierdzić ze stu procentową pewnością, że erytrytol jest całkowicie bezpieczny, potrzebne będą kolejne badania. Dzisiejsza wiedza na temat działania tej substancji wskazuje jednak, że nie powinniśmy mieć powodów do obaw, a erytrytol może być zdrowszym zamiennikiem dla cukru.