104-letni australijski naukowiec rozpoczął swoją podróż do Szwajcarii, gdzie planuje zakończyć życie, mówiąc, że „bardzo żałuje” życia do zaawansowanego wieku. Botanik i ekolog David Goodall podróżuje do kliniki Life Circle w Bazylei, w towarzystwie pielęgniarki z organizacji promującej eutanazję Exit International.

104. urodziny

–Nie, nie jestem szczęśliwy, chcę umrzeć... To nie jest szczególnie smutne, to jest smutne, jeśli się to powstrzymuje – powiedział Goodall o swoich 104. urodzinach.

infoplanet zdrowie eutanazja dozwolona David Goodall 104 urodziny

Eutanazja jest nadal nielegalna w Australii, w tym w rodzinnym stanie Goodalla w Australii Zachodniej, chociaż stan Wiktoria planuje zezwolić na pomoc w śmierci od połowy 2019 roku. Jednak kwestia, czy ludzie mogą legalnie szukać pomocy w celu zakończenia ich życia, jest przedmiotem zaciekłej debaty na całym świecie. Forma samobójstwa wspomaganego przez lekarza uwzględnia siedem stanów USA, podobnie jak niewielka liczba innych krajów, w tym Japonia, Belgia i Szwajcaria. Rząd Australii Zachodniej ma się wypowiedzieć w tej sprawie w sierpniu 2018 roku.

Philip Nitschke, założyciel Exit International, powiedział, że możliwość podróżowania do Szwajcarii w poszukiwaniu eutanazji była otwarta dla wszystkich, pod warunkiem, że mieli uzasadniony powód i spełnili określone kryteria.

– Uważam, że każdy racjonalny dorosły powinien mieć możliwość dostępu do leków, które zapewniłyby spokojną i niezawodną śmierć – powiedział.

„I tak nie zostało mi zbyt wiele czasu”

Urodzony w Londynie w kwietniu 1914 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem I wojny światowej, Goodall jest szanowanym profesorem, który ma tytuły akademickie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Po przejściu na emeryturę w 1979 roku, Goodall zredagował serię zatytułowaną „Ekosystemy świata”, napisaną przez ponad 500 autorów. I chociaż był cały czas sprawny umysłowo, pogarszał się jego stan fizyczny i jakość życia.

– Moje zdrowie jest coraz słabsze, co sprawia, że jestem niezadowolony – powiedział.

infoplanet zdrowie eutanazja dozwolona niewiele czasu

Goodall od około 20 lat jest członkiem Exit International i zwolennikiem wspomaganego umierania dla tych, którzy są zdecydowani, aby zakończyć swoje życie.

– Jeśli ktoś zdecyduje się zabić, to powinno być to możliwe i nie sądzę, żeby ktokolwiek inny wtrącał się – powiedział Goodall.

– David czuje ulgę, widzi światło na końcu tunelu, teraz ma rzeczy poukładane na miejscu – wtóeujw mu Nitschke, który zna Goodalla od 20 lat. – Goodall spędzi kilka dni we Francji, zanim poleci do Szwajcarii i zakończy swoje życie 10 maja.

„Doktorze, pomóż mi umrzeć”

Goodall wyjechał do Europy w klasie biznes dzięki darowiźnie w wysokości 20000 $ od osób życzliwych, które odpowiedziały na apel w tej sprawie. W jego imieniu. Nitschke powiedział, że profesor niedawno próbował odebrać sobie życie, ale nie udało mu się to i w końcu został zwolniony do domu dopiero po niezależnym przeglądzie psychiatrycznym zleconym przez jego córkę.

infoplanet zdrowie eutanazja dozwolona doktorze pomoz


Michael Gannon, prezes Australijskiego Towarzystwa Medycznego, powiedział, że stanowisko organizacji jasno mówiło, że lekarze nie powinni angażować się w eutanazję ani w pomoc dla samobójców.


– Obserwujemy tę sprawę z zainteresowaniem, szczególnie z propozycjami praw w moim stanie rodzinnym i jego rodzinnym stanie, w zachodniej Australii... Myślę, że to bardzo smutne, gdy słyszę, że ktoś czuje się w ten sposób – powiedział.