Odkąd w 1847 roku zrobiono pierwszy na świecie odwiert naftowy, Azerbejdżan wiele skorzystał ze swoich licznych pokładów czarnego złota. Co więcej, obecnie – ponad 170 lat później – ropa naftowa nadal jest najcenniejszym zasobem w kraju. Nie jest jednak wykorzystywana wyłącznie przemysłowo. Jak twierdzą niektórzy, zapewnia również zdrowie i dobre samopoczucie. Jak to możliwe?

Lokalne odkrycie

W niewielkiej miejscowości Naftalan, 320 kilometrów na zachód od Baku, u podnóża Małych Kaukazów, odkryto niezwykłą ropę naftową zwaną Naftalan, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Choć ma zbyt grubą fakturę, by mogła być używana komercyjnie i spalana, mówi się, że ma właściwości zdrowotne, przez co ludzie kąpali się w niej od czasów starożytnych.

Chęć poddania się zabiegom polegającym na zanurzeniu w ciemnej mieszance zaczyna się odradzać. Dziewięciohotelowy kurort Naftalan został założony w Azerbejdżanie w 1926 roku, u zarania ery Związku Radzieckiego, kiedy posiadanie sprawności fizycznej było bardzo popularne. Jest w zarezerwowany dla gości z całego świata głównie wiosną i jesienią. W efekcie, łącznie pojawia się tutaj około 15 000 osób rocznie.

infoplanet zdrowie kapiel w ropie naftowej lokalne odkrycie

Mieszkańcy Naftalan od dawna wiedzą o terapeutycznych korzyściach oleju Naftalan. Jest on znany z łagodzenia ponad 70 chorób skóry, stawów i kości. Dodatkowo działa jak środek dezynfekujący, przeciwzapalny, a nawet jako znieczulający. Udowodniono, że skutecznie leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, skóry, ginekologiczne i urologiczne, a szczególnie dobre wyniki osiągnięto w leczeniu reumatyzmu.

Najwcześniejsze zapisy dotyczące skuteczności terapii olejem Naftalan pochodzą z XII wieku, kiedy to azerbejdżański poeta Nizami Ganjavi pisał o tym, że kupcy eksportują go w karawanach do sąsiednich krajów. Legenda głosi, że jego właściwości lecznicze zostały po raz pierwszy odkryte, gdy wielbłąd karawany zachorował i został pozostawiony w pobliżu basenu z olejem. Wszedł do basenu z olejem i kiedy karawana powróciła kilka tygodni później, został znaleziony w pełni sił. O oleju używanym do „namaszczania wielbłądów w chorobach skóry i do innych celów, dla których ludzie przychodzą z dużej odległości” napisał w „Podróży” włoski odkrywca Marco Polo w XIII wieku.

Trochę wiedzy o przyjemności

Co sprawia, że ten olej jest tak wyjątkowy? Jego skuteczność przypisuje się przede wszystkim niezwykle wysokiemu stężeniu naftalenu (około 50%), węglowodorowi, który jest aktywnym składnikiem mydła smoły węglowej stosowanego często w leczeniu schorzeń skóry, takich jak łuszczyca i wypryski. Nie jest on jednak wskazany dla osób z chorobami serca, układu nerwowego lub nowotworami.

W Naftalan Resort zabiegi są poprzedzane pod pełną kontrolą lekarską. Po wstępnym badaniu krwi przeprowadzane są badania ultrasonograficzne. Jeśli nie zostaną wykryte żadne ograniczenia, pacjent jest kierowany do pierwszej kąpieli olejowej. Można ją wykonać „zewnętrznie” i „wewnętrznie”, w zależności od stanu pacjenta i zaleceń lekarza. Średni wiek pacjentów wynosi około 40 lat, ale leczeniu mogą być poddane już dzieci w wieku sześciu lat.

infoplanet zdrowie kapiel w ropie naftowej troche wiedzy o przyjemnosci

Naftalan Resort twierdzi, że leczenie olejem Naftalan jest nieszkodliwe, co zostało naukowo udowodnione w około 1500 badań naukowych i 270 rozpraw. Jednak kąpiele olejowe nie są oceniane jednoznacznie. Chociaż nie znaleziono bezpośredniego związku między kąpielami olejowymi a rakiem, przepisy UE i USA uznały naftalen jako potencjalny czynnik rakotwórczy oddziałujący na ludzi. Podobnie stwierdziła Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Lecznicza krew Ziemi

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest siedzieć w wannie wypełnionej ropą naftową, pacjenci informują, że uczucie to prawdopodobnie nie różni się zbytnio od kąpieli w gorącej czekoladzie. Jest to relacja uzasadniona tym bardziej, że olej w wannie ma temperaturę 39 stopni Celsjusza. Rozgrzana ropa ma jednak niewątpliwie specyficzny zapach, ale – choć niektórzy na niego narzekają – nie jest zbyt przytłaczający. Możesz rozkoszować się kąpielą przez 10 minut zanurzony do karku lub do pasa, w zależności od zaleceń lekarza. Jeśli pacjentowi nie zaleca się kąpieli całego ciała, udostępniane mu są urządzenia do zanurzenia wyłącznie rąk i nóg.

Naftalan Resort to jednak znacznie więcej niż łaźnie olejowe. W zależności od planu leczenia, goście mogą uzupełnić zabiegi olejowe fizjoterapią, masażami wodnymi, zabiegami parafinowymi i hydrokąpielami aromaterapeutycznymi. Mogą również udać się do sauny z beczką cedrową, która wzmacnia właściwości kąpieli olejowej poprawiające metabolizm. Na miejscu znajduje się także siłownia, studio jogi i pilatesu, odkryty basen, gabinet masażu na świeżym powietrzu, bar witaminowy oraz herbaciarnia.

infoplanet zdrowie kapiel w ropie naftowej lecznicza krew ziemi

Długoterminowy efekt zabiegów jest – zgodnie z założeniami – widoczny w ciągu miesiąca, ale niektórzy pacjenci zgłaszają poprawę zaledwie po trzech kąpielach. Co więcej, jeden z gości cierpiący na bóle kręgosłupa i stawów w nogach, twierdził, że był tak zmotywowany chęcią poprawy stanu zdrowia, że przeszedł około kilometra do rzeki Naftalan, by łowić w niej ryby z przyjaciółmi.

Jak zapewniają właściciele kurortu, pobyt zapewnia nie tylko harmonie z własnym ciałem, ale i ze środowiskiem. Oleje z kąpieli są bowiem poddawane recyklingowi – wszystkie wracają do wspólnego zbiornika dla kąpiących się. Czarne złoto jest w końcu cennym towarem.