Jak ogłosiło Stowarzyszenie Dietetyki w Republice Południowej Afryki (ADSA), matki karmiące dzieci własnym mlekiem mogą zmniejszyć ciężar kosztów opieki zdrowotnej w skali całego kraju oraz poprawić poziom bezpieczeństwa żywnościowego całego społeczeństwa. Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który trwa od 1 do 7 sierpnia, przedstawia karmienie piersią jako „podstawę życia” i podkreśla konieczność promowania naturalnego karmienia.

– Wielokrotnie udowodniono, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko najróżniejszych chorób. Chroni niemowlęta przed śmiercią, biegunką, infekcjami klatki piersiowej i uszu, pomaga również zapobiegać niedożywieniu we wszystkich jego postaciach. Z drugiej strony mamy do czynienia z profilaktyką nadwagi, otyłości i cukrzycy. W przypadku matek karmienie piersią zmniejsza się także ryzyko raka piersi i jajników oraz wysokiego ciśnienia krwi – wyjaśnia dietetyczka i rzeczniczka ADSA Chantell Witten z North West University.

 

infoplanet zdrowie karmienie piersia dobre dla spoleczenstwa bezpieczenstwo

– W wieku od 6 do 24 miesięcy mleko matki nadal powinno stanowić znaczny wkład w zaspokojenie potrzeb żywieniowych i energetycznych dziecka. Mleko matki jest dostępne, bezpieczne i pożywne, a zatem jest całkiem oczywiste, że karmienie piersią może bezpośrednio przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w nagłych przypadkach – dodaje Catherine Pereira, rzecznik ADSA i wykładowca na University of the Western Cape.

ADSA twierdzi, że karmienie piersią jest w stanie poprawić sytuacje niemowląt i dzieci w czasach kryzysu.

– Jest to bardzo istotne dla społeczności biednych regionów świata, zmuszonych na co dzień do walki z katastrofami takimi jak pożary, powodzie i susze, a jednocześnie coraz bardziej narażonymi na niebezpieczeństwa związane z rosnącymi niepokojami społecznymi – wskazuje ADSA.

infoplanet zdrowie karmienie piersia dobre dla spoleczenstwa naturalne

Według raportu stowarzyszenia, upowszechnienie karmienia mlekiem matki jako naturalnym, najzdrowszym pokarmem, może doprowadzić do znaczącego spadku śmiertelności dzieci poniżej 5 roku życia (823 000 zgonów mniej w skali roku) oraz zredukować ilość zachorowań na raka piersi (20000 zgonów mniej w skali roku).