Wewnętrzny zegar biologiczny, znany także jako rytm okołodobowy, reguluje gojenie się ran przez komórki skóry, optymalizując ten proces w ciągu dnia – przekonuję naukowcy. Badacze odkryli, że rany, które pojawiają się w nocy, wymagają 60% dłuższego leczenia niż te, które odnosimy w ciągu dnia.

Nowe badania sugerują, że nasz wewnętrzny zegar biologiczny prawdopodobnie jest przyczyną, dla której rany goją się szybciej, jeśli uszkodzenie nastąpi w ciągu dnia. Eksperymenty z komórkami myszy wykazały, że czas leczenia ran zadanych w dzień był dwa razy szybszy niż w przypadku, gdy obrażenia nastąpiły podczas godzin nocnych. Jeśli zaś chodzi o ludzi, naukowcy analizując proces powrotu do zdrowia u 118 osób z oparzeniami odkryli, że leczenie skutków wypadków nocnych trwało o 60% dłużej niż tych, które miały miejsce w ciągu dnia.

infoplanet zdrowie kiedy urazy goja sie szybciej badania

– Pokazaliśmy, że codzienne cykle w naszym „zegarze” kontrolują pracę komórek naprawiających uszkodzoną tkankę przez oddziaływanie na niezbędne białko zwane aktyną – powiedział Ned Hoyle, główny autor obecnego badania, naukowiec z Laboratorium Badań Medycznych Biologii Molekularnej w Cambridge.

Uczeni dodają, że nowe odkrycie może być przydatne w chirurgii i innych procedurach medycznych, jak również w procesie produkcji leków. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.

infoplanet zdrowie kiedy urazy goja sie szybciej badania

– Skuteczna naprawa naszej skóry ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcjom, a kiedy leczenie przebiega nieprawidłowo, rany mogą stać się przewlekłe lub mogą pojawić się nadmierne blizny – dodał Hoyle w komunikacie medycznym z badań naukowych.

Rytm okołodobowy dostosowuje fizjologię do różnych faz dnia, wpływając na sen, zachowanie, poziom hormonów, temperaturę ciała i metabolizm. W tym roku troje Amerykanów otrzymało nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycia dotyczące codziennych rytmów dobowych ludzkiego ciała. Naukowcy wyizolowali gen kontrolujący dzienny rytm biologiczny, przez co „mogli zajrzeć w nasz wewnętrzny zegar biologiczny i wyjaśnić jego działania”.

kup artykuly platne