Znajdujące się w San Francisco centrum medyczne Forward bardziej przypomina luksusowe spa niż typowy gabinet lekarski. Wrażenie potęguje szklany sufit, drewniane meble oraz atrakcyjne recepcjonistki w casualowych strojach. W rzeczywistości Forward jest najprawdziwszym na świecie, nowoczesnym centrum medycznym.

Pacjent przede wszystkim

Wizyta w Forward jest niewątpliwie wyjątkowym przeżyciem. Nowoczesny design i zaawansowane technologicznie rozwiązania przywodzą na myśl kadry z serialu „Star Trek”. Specjalny ekran dotykowy zmierzy nasz wzrost, wagę, temperaturę naszego ciała i zawartość tlenu w krwi.

W gabinetach lekarskich usiądziemy wygodnie w ergonomicznych fotelach, a lekarz za pomocą bezprzewodowego aparatu zmierzy pracę naszego serca, wyświetlając na dużym, płaskim monitorze wykres zmian naszego stanu zdrowia. Ponadto stworzona na podstawie naszego ciała animowana postać w obrazowy sposób pokaże najważniejsze informacje z poprzednich wizyt.

Kosztu pobytu w Forward z pewnością nie pokryje żadne ubezpieczenie medyczne. Za 150 dolarów miesięcznie otrzymujemy jednak całodobowy dostęp do najlepszych specjalistów, u których konsultacje zamówić możemy przez wiadomość SMS lub aplikację na smartfonie. Ponadto pod względem technologicznym centrum jest bardziej zaawansowane niż orbitalne stacje badawcze.

Komfort i efektywność?

Czy zastosowane w Forward rozwiązania przyniosą oczekiwane rezultaty? Caleb Alexander, dyrektor i współzałożyciel Centrum Bezpieczeństwa i Efektywności Leków na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore twierdzi, że na taką ocenę jest jeszcze za wcześnie. Przyznaje jednak, że inwestycja w kosztowny sprzęt medyczny, nowoczesna infrastruktura, przede wszystkim zaś zmiana podejścia do pacjenta pozytywnie wpłyną na proces leczenia. Innowacyjny sposób gromadzenia i przetwarzania danych medycznych jest natomiast cenny dla lekarzy – dzięki niemu mogą szybciej i trafniej postawić diagnozę.

Założyciel centrum, Adrian Aoun, przyznaje, że na tym etapie pracy nie dysponuje jeszcze niezbitymi dowodami, które potwierdziłyby wyższość jego podejścia nad konwencjonalnym. Personel centrum stale obserwuje jednak współczynniki efektywności i jakość obsługi. Są one także przedmiotem zainteresowania licznych agencji rządowych.

Prywatność i bezpieczeństwo

Jedną z największych zalet centrum medycznego Forward jest dyskrecja oraz bezpieczeństwo danych. Centrum pobiera całą kartotekę medyczną pacjenta, a wszystkie wyniki badań zebrane są w jednym miejscu i przekonwertowane do postaci cyfrowej. Na podstawie informacji z wielu źródeł, centrum tworzy całościowy obraz naszego organizmu.

Centrum medyczne Forward pilnie strzeże prywatności swoich pacjentów. Firmy farmaceutyczne mogą mieć wgląd jedynie do anonimowych kartotek. W ten sposób systemy łączą konkretne potrzeby pacjentów z firmami, które mogą na te potrzeby zareagować. Kontakt odbywa się jednak tylko za zgodą osób, których dane znajdują się w bazie.

Nie ulega wątpliwości, że takie miejsca jak Forward pragną dla swoich pacjentów tego, co najlepsze. Zaawansowany sprzęt, zrozumienie potrzeb pacjenta oraz koncentracja na poprawie stanu jego zdrowia, to największe wyróżniki nowoczesnej służby zdrowia. Przyszłość pokaże czy tego typu inwestycje przyniosą wymierne korzyści i pomogą lepiej chronić zdrowie każdego pacjenta.