Wszechobecny cukier to zmora wielu z nas – utrudnia odchudzanie, nasila zdrowotne dolegliwości, a co gorsze – uzależnia. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej szukamy dla niego zdrowszej alternatywy. Jednym ze sposobów zmniejszenia jego ilości w diecie, jest zastąpienie go ksylitolem. Choć smakiem i wyglądem do złudzenia przypomina cukier, jest od niego mniej kaloryczny i nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Co więcej, najnowsze badania wykazały, że może również pozytywnie wpływać na stan naszego uzębienia.

infoplanet zdrowie ksylitol zamiennik dla cukru cukrole

Ksylitol zaliczany jest do cukroli. Jest substancją naturalną, produkowaną przez nasz organizm w procesach metabolicznych. W niewielkich ilościach znajdziemy go również w owocach oraz warzywach. W przemyśle można otrzymać go drogą naturalną (np. z soku z brzozy) lub z włókna roślinnego – ksylanu.

Ksylitol występuje w produktach, takich jak gumy do żucia, cukierki czy pasty do zębów. W smaku przypomina cukier, ale jest od niego o 40% mniej kaloryczny. Podobnie jak cukier jest też rafinowany, co oznacza, że nie zawiera witamin i minerałów. Jak pozostałe cukrole ma natomiast niski indeks glikemiczny i nie podwyższa poziomu glukozy we krwi, dlatego jest częstym zamiennikiem dla cukru stosowanym przez osoby cierpiące z powodu cukrzycy oraz zaburzeń metabolicznych.

Gumy do żucia zawierające ksylitol często rekomendowane są przez dentystów, ponieważ mogą znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej, m.in. powstawania płytki nazębnej, a więc złogów bakterii, które żywią się glukozą zawartą w naszym jedzeniu. Jeśli zastąpimy cukier ksylitolem, zmniejszymy bakteriom dostawy pożywienia, a co za tym idzie – zablokujemy ich procesy metaboliczne i zagłodzimy je na śmierć. Ksylitol zwiększa również przyswajalność wapnia przez nasz organizm, a to sprzyja zdrowiu zębów.

infoplanet zdrowie ksylitol zamiennik dla cukru badania

To nie koniec prozdrowotnych właściwości ksylitolu – substancja ta pozytywnie wpływa również na stan zdrowia jamy nosowej i uszu, gdzie bytują szczepy bakterii, mogące prowadzić do stanów zapalnych. Ponadto, jak wykazały badania prowadzone na szczurach, ksylitol stymuluje nasz organizm do produkcji kolagenu. Dzięki niemu mniej widoczne stają się oznaki starzenia się skóry, poprawia się również gęstość naszych kości.

Obecne badania nad ksylitolem nie stwierdziły jego szkodliwego wpływu na ludzki organizm. Wykazały jednak, że jest on bardzo niebezpieczny dla psów. Psi organizm reaguje na ksylitol tak samo jak na glukozę i pod jego wpływem produkuje zwiększone ilości insuliny. To z kolei negatywnie wpływa na funkcjonowanie psiej wątroby.

Osoby z wrażliwym przewodem pokarmowym po spożyciu dużej dawki ksylitolu mogą czuć dyskomfort trawienny. Związek ten jest rozkładany przez bakterie w jelitach, przez co i w nadmiarze może prowadzić do powstawania gazów i biegunki. Należy więc zwiększać ilości przyjmowanego ksylitolu stopniowo, tak, aby organizm przyzwyczaił się do nowej substancji słodzącej. Wówczas z pewnością ominą nas przykre dolegliwości.