• W ostatnich 20 latach zbuntowani nastolatkowie sięgali po papierosy i alkohol

  • Obecne badania wykazują, że pierwszym wyborem coraz częściej jest marihuana

  • Spożywanie alkoholu i papierosów gwałtownie spadło, ale używanie marihuany – nie

Do tej pory zbuntowani nastolatkowie sięgali po papierosy i alkohol. Teraz – jak wynika z najnowszych badań amerykańskich naukowców – ich pierwszym wyborem coraz częściej jest marihuana.

infoplanet zdrowie marihuana zamiast papierosow badanie

Badacze z Columbia University, którzy analizowali krajowe dane, twierdzą, że zmienia się wzorzec zażywania substancji uzależniających. W ramach badania opublikowanego w internetowym wydaniu czasopisma Drug and Alcohol Dependence naukowcy przeanalizowali wyniki 40 rocznych krajowych badań ankietowych uczniów klas 12.

Jak stwierdzili, obecnie odsetek nastolatków, które twierdziły, że wypróbowały papierosy przed marihuaną spadł z 75% w 1995 roku do 40% w 2016 roku. Co więcej, do 32% wzrosła liczba dzieci, które po raz pierwszy paliły papierosy w tej samej klasie co marihuanę (z 20% wskazywanych w 1994 roku).

infoplanet zdrowie marihuana zamiast papierosow wnioski

– Spożywanie alkoholu i papierosów gwałtownie spadło w populacji nastolatków przez ostatnie 20 lat, podczas gdy używanie marihuany – nie – komentuje prof. Katherine Keyes, specjalistka epidemiologii w Columbia's School of Public Health w Nowym Jorku.

Podobne zależności dostrzeżono wśród nastolatków w zakresie picia alkoholu. Wśród uczniów, którzy twierdzili, że próbowali zarówno alkoholu, jak i marihuany, odsetek osób, próbujących alkoholu przed marihuaną spadł z 69% w 1995 roku do 47% w 1999 roku.

Jak podsumowuje prof. Keyes, zmniejszenie odsetku osób palących wśród młodzieży było niezwykłym osiągnięciem ostatnich 20 lat. Obecnie ważne jest, aby kontynuować badania, ponieważ wyniki sugerują, że marihuana będzie kluczowym celem działań profilaktyki nałogów w najbliższym czasie.

Źródło: Columbia University Mailman School of Public Health

kup artykuly platne