Masło powraca! Jak się okazuje, tłuszcze nasycone są dla ciebie dobre, a cholesterol nie jest przyczyną chorób serca. Takie informacje ciągle trafiają na pierwsze strony gazet i portali internetowych – nawet jeśli są sprzeczne z dotychczasowymi poradami medycznymi, a w naszych sercach i umysłach toczy się bitwa. Zatem, czy warto jeść masło?

Tłuszcze nasycone

Według niewielkiej grupy naukowców, których prace pojawiają się zwykle w niewielkich czasopismach medycznych, zdecydowanie największym zagrożeniem dla naszych serc i systemów naczyniowych jest cukier. Oznacza to, że tłuszcze nasycone zostały błędnie ocenione, a ponieważ poziomy cholesterolu nie mają znaczenia, nie potrzebujemy statyn, aby je obniżyć. Dieta wysokotłuszczowa jest sekretem zdrowego życia – mówią zatem niektórzy naukowcy i zalecają cieszyć się masłem i innymi tłuszczami zwierzęcymi. Jednak według czołowych naukowców i autorytetów medycznych to więcej niż złe oceny i będą kosztować życie wielu ludzi.

– Zachęcanie ludzi do spożywania większej ilości tłuszczów nasyconych jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Istnieją dowody na to, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych zwiększa ryzyko chorób serca. Musimy zastanowić się, gdzie znajdują się źródła tłuszczów nasyconych i jak je zmniejszyć. Największym zagrożeniem są produkty mleczne, w tym masło oraz mięso i produkty mięsne – mówi prof. Louisa Levy, szef nauk o żywieniu w Public Health England (PHE).

infoplanet zdrowi maslo wraca do lask statyny

Porady PHE, Światowej Organizacji Zdrowia, Brytyjskiej Fundacji Serca (BHF), Heart UK i innych instytucji oraz najlepszych pracowników akademickich są spójne. Masło i sery mogą być dobre w umiarkowanych ilościach w zrównoważonej diecie, ale tłuszcze nasycone, który zawierają, są potencjalnie ryzykowne. Zbyt duża część powoduje nadprodukcję „złego” cholesterolu LDL, który jest powiązany z chorobami serca.

Skuteczne statyny

Ponad 170 naukowców podpisało list, w którym oskarżono brytyjski dziennik „Sports Medicine of bias” o publikowanie materiałów ”mylących i błędnych”. Dziennik w kwietniu 2017 roku rozpowszechnił opinię wzywającą do zmian w publicznym przekazie informacji na temat chorób wywołanych kwasami tłuszczowymi nasyconymi. Tłuszcze nasycone „nie zatkają tętnic” – przekonywał fragment opinii, który nie został poparty oryginalnymi badaniami.

Choroba wieńcowa jest przewlekłą chorobą zapalną i można ją skutecznie zmniejszyć przez chodzenie 22 minut dziennie i spożywanie zdrowego jedzenia. Nasz przegląd pokazuje, że liczba osób, które unikają ataków serca i udarów po zażyciu statyny, jest znacznie większa niż liczba osób, które mają z tym związane efekty uboczne – napisał kardiolog Aseem Malhotra i jego współpracownicy.

infoplanet zdrowi maslo wraca do lask skuteczne statyny

Na temat skuteczności statyn publikowano wiele artykułów. W 2016 roku w ważnej recenzji opublikowanej w czasopiśmie Lancet, naukowcy doszli do wniosku, że obniżenie poziomu cholesterolu w ciągu 5 lat za pomocą statyny zapobiegnie dziennie 1000 atakom serca i udarom u 10 tys. osób, u których te objawy już wystąpiły. Zapobiegnie także tego typu zdarzeniom u 500 osób, u których występuje zwiększone ryzyko, na przykład z powodu wysokiego ciśnienia krwi lub cukrzycy.

Wszyscy przyjmują statyny?

Ale sceptycy szkodliwości cholesterolu i krytycy statyn odrzucają dowody, twierdząc, że są one wynikiem działań koncernów farmaceutycznych. Maryanne Demasi, dziennikarka z Australii, której programy telewizyjne kwestionujące pożyteczne działanie statyny zostały ściagnięte z anteny sieci ABC z powodu obaw o bezstronność, napisała w styczniu w British Journal of Sports Medicine, że dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa statyn są utrzymywane w tajemnicy i nie zostały poddane kontroli innych naukowców.

– Nie ma dowodów na to, że wysoki poziom „złego” cholesterolu wywołuje choroby serca, a powszechne stosowanie statyn ma wątpliwą korzyść. Wynika to z badania przeprowadzonego przez 17 międzynarodowych lekarzy – informuje w Clinical Pharmacology Uffe Ravnskov, duński lekarz mieszkający w Szwecji, który od 1979 roku jest niezależnym badaczem.

infoplanet zdrowi maslo wraca do lask wszyscy przyjmuja

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, gdyż te wiadomości powodują, że ludzie przestają zażywać statyny, które przepisano im po ataku serca. Za każdym razem, gdy w gazetach pojawia się historia o statynach, jest fala ludzi, którzy po prostu przestają przyjmować swoje leki. W wyniku tego wielu z nich prawdopodobnie ponownie dostanie ataku serca – argumetują inforują zwolennicy standardowej terapii.

Zaskoczenie wywołało zalecenie wydane w 2014 roku przez National Institute for Health and Care Excellence, które informuje, że miliony ludzi powinny otrzymywać statyny. Ktoś, kto w ciągu najbliższych 10 lat ma 10% szans na atak serca, oceniany na podstawie czynników takich jak waga, wiek i ciśnienie krwi, powinien rozważyć przyjęcie statyny. Każdy, kto już miał zawał serca lub udar również powinien przyjmować statyny. Oznacza to, że statyny są podawane zdrowym ludziom w celu zapobiegania chorobom. Pytanie, czy ludzie mogą się dobrze odżywiać, nie jeść śmieciowego jedzenia, nie palić, nie mieć nadwagi? To dobre pytanie, które patrząc na współczesne zachodnie cywilizacje, pozostawia wiele wątpliwości. 

kup artykuly platne