Według badań przeprowadzonych przez University of Michigan, nowa metoda diagnozowania raka piersi może być skuteczniejsza niż mammografia.

infoplanet zdrowie metoda skuteczniejsza niz mammografia wstep

Pigułka na raka?

Naukowcy opracowują pigułkę, która powoduje zapalenie guzów po wystawieniu na działanie światła podczerwonego. Sposób ten potwierdzono w badaniach na myszach. Badania opisano w czasopiśmie Molecular Pharmaceutics.

Około jednej trzeciej pacjentów z rakiem piersi leczonych operacyjnie lub chemioterapią ma guzy łagodne lub tak wolno rosnące, że nigdy nie stałyby się zagrożeniem życia, wynika z badań przeprowadzonych w zeszłym roku. U innych kobiet gęsta tkanka piersi ukrywa obecność grudek i powoduje zgony z powodu chorób nowotworowych.

– Przekazywaliśmy ponad 4 miliardy dolarów rocznie na diagnozowanie i leczenie nowotworów, od których kobiety nigdy nie umrą. Jeśli przejdziemy do obrazowania molekularnego, możemy zobaczyć, które guzy wymagają leczenia – powiedział Greg Thurber, który kierował zespołem badawczym.

Złośliwy czy łagodny?

Ten ruch mógłby również wykryć trudno wykrywalne nowotwory. Zespół Thurbera używa barwnika, który reaguje na światło podczerwone, aby oznaczyć cząsteczkę powszechnie występującą w komórkach nowotworowych, w naczyniach krwionośnych i w tkankach objętych stanem zapalnym. Dostarczając konkretnych informacji na temat rodzajów cząsteczek na powierzchni guza, lekarze mogą lepiej odróżnić złośliwego raka od łagodnego.

W porównaniu do światła widzialnego światło podczerwone wnika w ciało łatwo – może dotrzeć do wszystkich głębokości piersi bez ryzyka uszkodzenia DNA i zaszczepienia nowego guza. Używanie barwnika dostarczanego doustnie, a nie bezpośrednio do żyły, również poprawia bezpieczeństwo badania przesiewowego, ponieważ w rzadkich przypadkach pacjenci mogą mieć ciężkie reakcje na barwniki dożylne.

– Aby cząsteczka została wchłonięta do krwioobiegu, musi być mała i tłusta. Ale środek obrazujący musi być większy i rozpuszczalny w wodzie. Potrzebujesz więc dokładnie przeciwnych właściwości – powiedział Thurber.


Okazało się, że cząsteczka celująca przechodzi przez żołądek i wątrobę bez szwanku, dzięki czemu może przemieszczać się przez krwioobieg. Zespół przyłączył cząsteczkę, która fluoryzuje po uderzeniu światłem podczerwonym. Następnie podał lek myszom z rakiem piersi i można było obserwować guzy złośliwe.