Śmiertelna choroba, która niszczy żaby i ropuchy na świecie prawdopodobnie pochodzi z Półwyspu Koreańskiego. Rozprzestrzenia się poprzez handel zwierząt, więc zakaz handlu płazami z Azji Południowo-Wschodniej może pomóc w jej spowolnieniu.

Grzyb a zawał serca

Chorobę wywołuje grzyb, znany jako Batrachochytrium dendrobatidis. Zarażone płazy mają tendencję do obumierania na zawał serca, ponieważ grzyby powstrzymują skórę przed regulowaniem ruchu wody i elektrolitów. Grzyb zniszczył już 200 z 7800 gatunków płazów na świecie i zainfekował co najmniej 700.

Matthew Fisher z Imperial College w Londynie w Wielkiej Brytanii i jego koledzy spędzili 10 lat, zastanawiając się, skąd pochodzi grzyb oraz badając jego genetykę. Zespół przeanalizował 234 próbki grzyba z płazów na całym świecie.

infoplanet zdrowia smiertelna choroba zab i ropuch grzyby a zawal serca

Odkryto, że orientalne ropuchy z Korei Południowej były zakażone dotychczas niezbadanym wariantem o nazwie BdASIA-1. Fisher uważa, że jest to „szczep matka”, który rozpoczął obecną epidemię.

Matka zarazy

– Jest cztery do pięciu razy bardziej zróżnicowana genetycznie niż inne szczepy Bd, które zsekwencjonowaliśmy – mówi Fisher. BdASIA-1 niesie unikalne sekwencje genetyczne, które mogły powstać tylko podczas długiego okresu izolacji.

Wszystkie pozostałe szczepy wydają się być młodsze od BdASIA-1 i prawdopodobnie pochodzą od niego. Wszystkie miały fragmenty DNA pasujące do niego, ale żaden nie miał wszystkich unikalnych znalezionych w szczepie matki.

Zespół wykorzystał również dane genetyczne do oszacowania, kiedy pojawił się śmiertelny szczep. Wiedzieli, kiedy niektóre próbki zostały zebrane i połączyli to z szacunkowymi wskaźnikami mutacji. Wygląda na to, że śmiertelne szczepy chytridu rozwijały się od początku do połowy XX wieku.

To był idealny czas na wydostanie się grzybów z ich koreańskiej ojczyzny. Handel międzynarodowy rozwijał się, doszło do wojen światowych. – To jeden genom, który dostał się do pojedynczego płaza wywiezionego na Haiti, a następnie powstał globalny łańcuch infekcji – mówi Fisher.

Rozprzestrzenianie przez zwierzęta

Dziś handel płazami jest głównym kanałem rozwoju dla grzyba. Zespół odkrył, że wszystkie linie są przenoszone w trakcie handlu zwierzętami.

infoplanet zdrowia smiertelna choroba zab i ropuch grzyby a epidemia

– Dowodzi to, że handel zwierzętami porusza różnorodność na całym świecie, a dzieje się to w czasie rzeczywistym – mówi Fisher.

W południowo-wschodniej Azji mogą być jeszcze inne nieodkryte szczepy, które są równie śmiertelne lub jeszcze gorsze od BdASIA-1, ostrzega Fisher. Region ten jest gorącym punktem różnorodności biologicznej.

Dlatego powinniśmy ograniczyć handel zwierzętami z południowo-wschodniej Azji. W 2016 roku USA zakazały importu salamander z Dalekiego Wschodu, aby zapobiec wprowadzeniu grzyba atakującego salamandry. Europa wprowadziła podobny zakaz w lutym. – Dobrze byłoby, aby rozszerzyć zakaz na żaby i ropuchy – mówi naukowiec.