Zgodnie z nowym raportem, otyłość była odpowiedzialna za 3,9% (544 300) przypadków raka na świecie w 2012 roku. Raport opublikowany w środę w czasopiśmie przeznaczonym dla klinicystów CA: A Cancer Journal podkreśla również zależność między otyłością a ryzykiem raka w przypadku 13 nowotworów, w tym raka piersi i raka wątroby, oraz prawdopodobny związek z 3 innymi, w tym z rakiem prostaty.

Nadwaga i otyłość – (nie)znane zagrożenia

– Pomimo wielu badań nad skutkami zdrowotnymi nadwagi i otyłości, przesłanie nie zostało dobrze rozpowszechnione. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nadwaga i otyłość są związane z ryzykiem zachorowania na raka. Poziom otyłości na świecie wzrasta, zbierając coraz większe żniwo – informuje Hyuna Sung, jedna z autorek raportu i główny naukowiec American Cancer Society.

infoplanet zdrowie nadwaga i otylosc przyczyna raka nadwaga i otylosc

Amerykańskie Towarzystwo ds. Raka zauważa, że do roku 2030 spodziewane jest 21,7 mln nowych przypadków raka i 13 mln zgonów z powodu raka na całym świecie. Aby zbadań występujące zależności badacze wykorzystali publicznie dostępne lub już opublikowane parametry i dane szacunkowe, aby pokazać regionalne i globalne trendy otyłości i nadwagi w ciągu ostatnich 4 dekad: od 1975 do 2016 roku.W tym okresie częstość występowania nadwagi wzrosła z 21% u mężczyzn i 24% u kobiet do około 40% u obu płci, co było widoczne we wszystkich regionach świata.

– Największy wzrost populacji osób z nadwagą dotyczył mężczyzn w krajach zachodnich, gdzie odsetek ten wynosił od 9% do 30%, a także wśród kobiet w Azji Środkowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, gdzie ilość przypadków wzrosła z 12% do 35%. Przyszłe obciążenia prawdopodobnie będą jeszcze większe z powodu przyjęcia zachodniego stylu życia, takiego jak palenie tytoniu, zła dieta, brak aktywności fizycznej i mniej porodów w krajach rozwijających się gospodarczo – informuje grupa naukowców.

Czynniki ryzyka nadwagi i otyłości

– Uważa się, że jednoczesny wzrost nadmiaru masy ciała w prawie wszystkich krajach wynika głównie ze zmian w globalnym systemie żywieniowym, który promuje ciężką pod względem energetycznym żywność o niskiej zawartości składników odżywczych, a także ograniczone możliwości aktywności fizycznej. Z uwagi na to, że coraz mniej osób pali, nadwaga i otyłość będą odpowiedzialna za większą część nowotworów – twierdzą naukowcy.

infoplanet zdrowie nadwaga i otylosc przyczyna raka czynniki ryzyka

Dr Anne McTiernan, badaczka zajmująca się zapobieganiem nowotworom w Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle, oceniła, że „raport jest doskonałym przeglądem globalnego obciążenia związanego z tym, w jaki sposób nadwaga i otyłość wpływa na raka”. Jak przekonuje często wydaje nam się, że nadwaga i otyłość to zjawiska amerykańskie, ale jest to rosnący problem na całym świecie. Trzy kraje z najwyższym odsetkiem nowotworów przypisywanych nadmiarowi tkanki tłuszczowej to Egipt, Mongolia i Portoryko – odpowiednio 8,2%, 8% i 7,7%. Kraje o predyspozycji 1% lub mniej to Indie, Uganda i Malawi.

Raport analizuje także zależność ryzyka raka i nadwagi według płci. Całkowita liczba przypadków u kobiet była prawie dwukrotnie wyższa niż u mężczyzn, a jednymi z najczęstszych nowotworów był rak piersi u kobiet i rak wątroby w przypadku mężczyzn. Na całym świecie nadmiar tkanki tłuszczowej stanowił jedną trzecią nowotworów endometrium i gruczolakoraków przełyku wśród kobiet i 29% spośród mężczyzn. Prawie połowa zachorowań na raka dotyczyła krajów zachodnich o wysokim dochodzie. Drugi w kolejności był obszar Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Najniższy odsetek zachorowań odnotowano w Afryce Północnej.

Powstrzymanie wzrostu liczby ludzi otyłych wśród światowej populacji jest do 2025 roku jednym z 9 celów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących chorób niezakaźnych i raka. Z tego względu do rządów i społeczeństw we wrześniu 2017 roku trafiła strategia obejmująca interwencje mające na celu poprawę produkcji, dystrybucji i marketingu niezdrowej żywności oraz zmiany w sposobie odżywiania. Jednak, jak ocenia raport, „biorąc pod uwagę obecne tempo rosnących i istniejących wyzwań, osiągnięcie celu wydaje się mało prawdopodobne”.

Źródło: CNN Health

kup artykuly platne