Epidiolex ma smak truskawek, ale nie to sprawia, że zrobiło się o nim głośno. Jest również pierwszym lekiem zawierającym marihuanę, który został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych w regularnym leczeniu.

infoplanet zdrowie narkotyk pomoze na padaczke leczenie

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) 25 czerwca zatwierdziła lek, który pomaga w leczeniu dwóch rzadkich, ale ciężkich postaci padaczki wieku dziecięcego: zespołu Dravet oraz zespołu Lennoxa i Gastauta. Substancją czynną leku jest kannabidiol, który zawiera śladowe ilości psychoaktywnego składnika konopi indyjskich – tetrahydrokanabinolu lub THC.

W badaniach klinicznych preparat Epidiolex okazał się skuteczny w kontrolowaniu napadów padaczkowych u osób z tymi schorzeniami.

– Aktywne składniki zawarte w marihuanie mogą pomagać w ważnych terapiach medycznych – ocenił Scott Gottlieb, komisarz FDA. – Będziemy jednak nadal karać nielegalny marketing produktów zawierających kannabidiol za pomocą niesprawdzonych informacji medycznych.

W zeszłym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii w następstwie publicznej debaty na temat używania oleju z konopi w leczeniu padaczki ogłosił sposoby możliwego wykorzystania produktów leczniczych opartych na marihuanie.

infoplanet zdrowie narkotyk pomoze na padaczke lek

GW Pharmaceuticals, która opracowała Epidiolex, spodziewa się decyzji o zatwierdzeniu jej leku na początku przyszłego roku. Jest jednak dobrej myśli, ponieważ w 2010 roku uzyskała już zgodę na sprzedaż w leczeniu stwardnienia rozsianego Nabiximoli– pierwszego leku na bazie marihuany zatwierdzonego na świecie. Firma na bazie pochodnych konopi opracowuje również leki na epilepsję, schizofrenię i glejaka.