Dla wielu osób kuchenka mikrofalowa jest niezbędna, ale pozostają pytania dotyczące bezpieczeństwa pojemników używanych do gotowania i podgrzewania jedzenia.

Większość kontrowersji dotyczy chemikaliów używanych do wytwarzania miękkich lub klarownych plastikowych pojemników, takich jak BPA i ftalany. Substancje te zaburzają gospodarkę hormonalną, ponieważ mogą zniekształcać działanie hormonów, takich jak estrogeny. Dodatkowo mogą przedostawać się do żywności, zwłaszcza gdy podgrzewane są pojemniki. Według organizacji non-profit Environmental Working Group, inne chemikalia, nawet zamienniki dla BPA, nie zostały przetestowane na tyle, aby wiedzieć, czy są naprawdę bezpieczne.

infoplanet zdrowie niebezpieczna mikrofalowka pojemnik

Niektórzy eksperci zalecają, aby nie używać w kuchence mikrofalowej plastikowego pojemnika, nawet jeśli jest na nim znak „bezpieczne do użycia w mikrofalówce”. Przekonują, że mikrofale nagrzewają się nierównomiernie i mogą tworzyć gorące punkty, w których plastik nadmiernie się rozgrzewa. Zamiast tego lepiej używać ceramiki lub szkła oznaczonego jako nadające się do użycia w kuchence mikrofalowej. Nie zaleca się również przykrywania jedzenia – nawet szklanym naczyniem lub plastikową folią – przed włożeniem do mikrofalówki. Najlepiej umieścić na pojemniku papier woskowany, zwykły biały ręcznik papierowy lub bibułkę pergaminową.

Jeśli musisz użyć plastikowego pojemnika, Environmental Working Group sugeruje wybór pojemników oznaczonych numerami 1, 2, 4 lub 5. Nie zawierają one BPA i mogą być lepszym wyborem niż chociażby pojemniki z poliwęglanu, które czasem są stemplowane numerem 7 lub oznaczeniem PC. Jeśli musisz myć plastik w zmywarce, gdzie ciepło może go uszkodzić, połóż pojemnik na górnym stojaku.

Należy pamiętać, że wiele pojemników na żywność na wynos nie jest bezpiecznych dla mikrofali. Nie należy też ponownie używać tacek z gotowych produktów w kuchenkach mikrofalowych. Bez względu na to, jaki pojemnik wybierzesz, zawsze wyjmuj go ostrożnie. Większość urazów związanych z mikrofalami to oparzenia, które powoduje gorący pojemnik, przegrzana żywność i wybuchające płyny.

Źródło: HealthDay News

kup artykuly platne