Jeśli myśl o nietoperzach wampirach wysysających krew nie wystarczy, aby cię przestraszyć, nowe badania pokazują, że mogą one przenosić niebezpieczne bakterie, które są przyczyną potencjalnie śmiertelnej infekcji serca.

Naukowcy z Montana State University stwierdzili, że zakażenie Bartonellą jest powszechne wśród występujących w Ameryce Południowej nietoperzy wampirów. Co więcej, stwarza to zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Jak wyjaśniają uczeni, dieta nietoperzy wampirów składa się głównie z krwi, przez co mogą rozprzestrzeniać bakterie Bartonella.

infoplanet zdrowie nietoperze wampiry i bartonella bakteria

W ciągu 2 lat badacze pobrali próbki krwi, śliny i kału od nietoperzy wampirów z Belize i Peru, aby ocenić częstość występowania zakażenia Bartonellą. Nietoperze, które uzyskały pozytywny wynik obecności bakterii, poddano dodatkowym testom genetycznym, które miały pomóc naukowcom określić, w jaki sposób rozprzestrzenia się zakażenie.

infoplanet zdrowie nietoperze wampiry i bartonella bakteria

Badanie prowadzone przez Daniela Beckera z Montana State University wykazało, że bakterie rodzaju Bartonella miało we krwi 67% nietoperzy poddanych badaniu. Największe ryzyko zakażenie występowało u dużych samców. Naukowcy odkryli również, że genotypy Bartonella są szeroko rozpowszechnione w Ameryce Środkowej oraz Południowej i nie są skupione geograficznie.

Bartonella często rozprzestrzenia się przez ukąszenia, ale skażone były również ślina nietoperzy i próbki kału, co sugeruje, że bakterie rozprzestrzeniają się także poprzez środowisko. Naukowcy doszli do wniosku, że aby dokładnie zbadać, jak Bartonella przenosi się od nietoperzy do ludzi, potrzeba więcej badań. Jednak stawka jest wysoka.

kup artykuly platne