Garcia i Papamija to 2 z 5 niewidomych lub niedowidzących kobiet, które zostały specjalnie przeszkolone do posługiwania się palcami, aby wykryć raka piersi, jednego z największych zabójców kobiet na świecie.

Są one jednymi z niewielu na świecie osób stosujących metodę odkrytą 10 lat temu przez niemieckiego lekarza Franka Hoffmana, który zauważył, że osoby niewidome mają wrodzoną zdolność wykrywania guzków – grup komórek będących potencjalnie pierwszymi oznakami choroby.

infoplanet zdrowie niewidome kobiety wykrywaja raka badanie

W szpitalu lekarze stwierdzili, że kontrole przeprowadzane przez niewidomych asystentów miały lepsze wyniki niż te z użyciem metod konwencjonalnych. Dodali też, że przeprowadzone przez takie osoby badanie kliniczne jest bardziej skomplikowane i wymaga więcej czasu od standardowego.

Podczas gdy statystki pokazują, że kobieta wykonująca samodzielne badanie może wykryć guzki o wymiarach od 15 do 20 mm, a lekarz podczas profesjonalnego badania – zmiany o wielkości 10 mm, osoba niewidoma jest w stanie rozpoznać guzki o średnicy zaledwie 8 mm.

infoplanet zdrowie niewidome kobiety wykrywaja raka skutecznosc

Regularne badania mammograficzne są szeroko dostępne w krajach rozwiniętych i zalecane dla kobiet w wieku powyżej 40 lat.

kup artykuly platne