Gdy myślimy o kalorycznej, niezdrowej diecie, oczyma wyobraźni widzimy podwójnego hamburgera z frytkami i dużą colą lub solidną porcję tortu z tłustym kremem. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że znacznie bardziej niezdrowe i tuczące produkty znajdują się w naszej lodówce. To przez ich codzienne spożywanie, dostarczasz do swojego organizmu tony cukru, tłuszczu oraz soli. Zastanawiasz się, o jakich produktach mowa? Oto one!

 

1. Majonez

Majonez, stosowany z umiarem, w zasadzie nie jest niczym złym. Niestety, większość z nas nakłada go na kanapki czy jajka zdecydowanie zbyt wiele Tymczasem połowa kubeczka majonezu to aż 360 kcal i 40 gram tłuszczu! Alternatywą dla zwykłego, kalorycznego majonezu może być jego dietetyczny odpowiednik. Jeśli zaś przepadasz za różnego rodzaju sosami, wypróbuj np. salsę. A co, jeżeli nie potrafisz obejść się bez majonezu? Staraj się mocno ograniczyć jego ilość w przygotowywanych potrawach.

infoplanet zdrowie niezdrowe produkty w kuchni majonez

2. Słodkie, gazowane napoje

Gazowane napoje to dostarczają do organizmu ogromne ilości pustych kalorii. Nie znajdziesz w nich niemal nic oprócz cukru! Jedząc tylko, co zwykle, poprzez uzupełnienie posiłku słodkim napojem, znacząco zwiększasz jego kaloryczność. Najlepszym zamiennikiem jest woda mineralna oraz niesłodzona zielona lub czarna herbata, które doskonale nawadniają organizm. Możesz również sięgać po roślinne mleko kokosowe lub migdałowe. Choć również zawierają one sporo kalorii, są źródłem wapnia, potasu oraz witamin D i B12.

3. Alkohol

Alkohol to pogromca każdej diety. Aby go zneutralizować, Twoja wątroba musi ciężko pracować. To właśnie w niej gromadzą się kwasy tłuszczowe powstałe z jego rozkładu. Alkohol, tak jak gazowane napoje, to puste kalorie. Najlepszym wyjściem jest rezygnacja z alkoholu na rzecz innych, zdrowszych napojów: kawy, herbaty czy wody mineralnej.

infoplanet zdrowie niezdrowe produkty w kuchni alkohol

4. Wysokoprzetworzona wędlina

Przetworzone wędliny dostępne w sklepach na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zdrowe. Prawda jest jednak taka, że zawierają mnóstwo soli, tłuszczu i konserwantów. Dieta bogata w sól może prowadzić to nadciśnienia, a w rezultacie problemów z sercem. Ponadto, mocno przetworzone wędliny mogą przyczynić się do wystąpienia raka jelita. Zdrowym odpowiednikiem takich wędlin są pieczenie przygotowane w domu, które na zimno z powodzeniem zastępują wędliny sklepowe. Zawierają witaminy, minerały i proteiny bez dodatku konserwantów i nadmiaru soli.   

5. Lody

Trudno nam wyobrazić sobie wakacje bez lodów. Niestety, nawet najmniejsza porcja tego smakołyku może zaspokoić twoje całodniowe zapotrzebowanie na tłuszcz i cukier. Na szczęście nie musisz rezygnować z lodów całkowicie. Zamiast tego, wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru. Z powodzeniem możesz również sięgać po owocowe sorbety lub mus owocowy z jogurtem.

infoplanet zdrowie niezdrowe produkty w kuchni lody

6. Kremowe dressingi do sałatek

Będąc na diecie, często sięgamy po sałatki. Niestety, wielu z nas doprawia je kupionymi dressingami.

Uzycie do sałatki gotowe dressingi odbieramy jej całą dietetyczność, sprawiająć, że staje się kaloryczna i pełna soli – a więc dokładnie odwrotna dozałozonego celu.

Jest jednak na to sposób! Jeśli nie chcesz z takich dodatków rezygnować, szukaj ich w wersji light lub przygotuj własny dressing na bazie jogurtu naturalnego.

7. Mrożone frytki

Ziemniaki to zdrowe i pozbawione tłuszczu warzywa. Niestety, jeśli przygotujesz z nich frytki, staną się kaloryczne i tuczące. Będą tym bardziej niezdrowe, gdy zamówisz je w barze szybkiej obsługi – jedna porcja mrożonych frytek smażonych na głębokim tłuszczu to aż 190 kcal! Jeśli jednak nie możesz się frytkom oprzeć, staraj się nigdy nie zamawiać więcej ponad jedną porcję. Najzdrowsze i najmniej kaloryczne będą frytki, które przygotujesz z ziemniaków w domu – pieczone w piekarniku będą zawierały znacznie więcej składników odżywczych!

infoplanet zdrowie niezdrowe produkty w kuchni frytki