Wirus Nipah, choć jest nowym zjawiskiem, zabił już 17 osób w południowoindyjskim stanie Kerala. Od rozpoczęcia fali zachorowań w maju sprawa wydaje się być pod kontrolą, ale od czasu katastrofalnej epidemii Eboli specjaliści chorób zakaźnych wykazują dużą czujność.

Realne zagrożenie?

Wirus Nipah to jeden priorytetowych wirusów Światowej Organizacji Zdrowia. Dlatego wskazano go wśród ośmiu innych wirusów, jako pretendowany do opracowania szczepionki. Wybuch epidemii w Kerali pokazuje, dlaczego tak się stało. Choć wirus Nipah jest całkowicie nowy, został wykryty aż 2600 kilometrów od znanych ludzkich skupisk wirusów.

Nipah wystąpił po raz pierwszy w 1999 roku w Malezji w mieście, od którego pochodzi jego nazwa. Wówczas na tajemnicze zapalenie mózgu zmarło 105 osób. Przeprowadzone wówczas badania wykazały, że wirusa przenoszą nietoperze owocowe i – choć same nie chorują – zakażają owoce zjadane następnie świnie, przez co Nipah trafia do ludzi.

infoplanet zdrowie nipah kolejna pandemia realne zagrozenie

Następnie wirus Nipah uderzył w zachodnim Bangladeszu, gdzie ludzie pili zainfekowany przez nietoperze owocowe sok palmowy. Od tego czasu epidemia w pobliskich Indiach wybuchała każdego roku.

Historii wirusa ciąg dalszy

Odmiana wirusa z Bangladeszu wywołała epidemię w Kerali. Obecnie sytuacja wydaje się bardzo niepokojąca, ponieważ – jak informuje Uniwersytet w Waszyngtonie – w Malezji zanotowano także kilka przypadków, w których wirus zainfekował płuca.

Nie wiadomo jeszcze, jak to się dzieje, ale Nipah, podobnie jak wirus Ebola, zwykle rozprzestrzenia się poprzez płyny ustrojowe. Niemniej zdarzają się przypadki, w których przeniesiony zostaje droga kropelkową. Co gorsza, wirus może nauczyć się przenosić.

infoplanet zdrowie nipah kolejna pandemia historii wirusa ciag dalszy

Jest jednak i dobra wiadomość – po wybuchu epidemii Eboli w 2014 roku globalna społeczność rozpoczęła starania o katalogowanie i wspieranie badań nad sposobami leczenia niepokojących wirusów, w tym Nipah. Utworzona koalicja przeznaczyła na przetestowanie i wyprodukowanie szczepionki w amerykańskich firmach szczepionkowych 25 milionów dolarów zaledwie w kilka dni po zdiagnozowaniu epidemii w Indiach.

Problemem jest to, że – podobnie jak w przypadku Ebola – wirus Nipah uderza wyłącznie w niewielką liczbę ludzi ubogich, więc szczepionki są trudne do przetestowania i nie ma ekonomicznej zachęty do ich opracowania. Dlatego jest to wyścig z wirusem, ponieważ Nipah zaobserwowano już u nietoperzy owocowych w co najmniej 10 krajach w Azji i Afryce. Uczeni obawiają się przeniesienia wirusa na większą liczbę ludzi oraz jego mutacji, która sprawi, że szczepionka będzie już niewystarczająca.