Wysoka cena za drogie organiczne owoce i warzywa może się opłacić – sugerują nowe badania. Okazuje się, że ich zjedzenie może nawet pomóc uniknąć diagnozy raka, a ludzie spożywający żywność organiczną wykazywali o 25% niższe ryzyko zachorowania na raka w porównaniu z tymi, którzy jedli tradycyjne produkty.

Jedz i nie choruj

Jak wynika z analiz Julii Baudry z Centrum Badań i Epidemiologii i Statystyki w Sorbonne Paris Cite opublikowanych online 22 października w JAMA Internal Medicine, jedzenie ekologicznej żywności było powiązane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia raka piersi po menopauzie o 34%, ograniczeniem ryzyka wszystkich chłoniaków o 76% i chłoniaka nieziarniczego o 86%.

– Choć w badaniu nie udowodniono, że produkty organiczne bezpośrednio spowodowały obniżenie ryzyka zachorowania na raka, jeśli nasze wyniki zostaną potwierdzone, spożycie żywności ekologicznej może przyczynić się do zapobiegania nowotworom – ocenia Baudry.

infoplanet zdrowie organiczna zywnosc na raka wnioski

Jednak, jak przekonują badacze, jeśli nie możemy sobie pozwolić na droższe ekologiczne opcje, powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw. Dieta owocowo-warzywna również zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i inne choroby, niezależnie od tego, czy składa się z produktów organicznych, czy nie.

– Ważniejsze niż cokolwiek innego jest upewnienie się, że spożywasz owoce i warzywa, unikasz czerwonego i przetworzonego mięsa i jesz produkty pełnoziarniste. Ich działanie zostało potwierdzone w wielu populacjach – przekonuje dr hab. Mark Guinter z American Cancer Society.

Warzywa na zdrowie

W badaniu wzięto pod uwagę dane prawie 69 tys. osób, analizując związek między odżywianiem a zdrowiem. Uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące spożycia produktów ekologicznych, w tym owoców, warzyw, nabiału, mięsa, ryb, jaj i pieczywa. Przez około 4,5 roku szczegółowo ankietowano także badanych w zakresie stanu zdrowia. Badania wykazały, że ludzie spożywający żywność organiczną mają niższy poziom pozostałości pestycydów w moczu, których poziom jest związany z zachorowaniem na raka. W efekcie naukowcy udowodnili związek między spożywaniem żywności ekologicznej i niższym ryzykiem raka, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka.

– Wzięliśmy pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na związek pomiędzy żywieniem i rakiem, takich jak czynniki demograficzne, ekonomiczne i związane ze stylem życia, a także historie występowania raka w rodzinie – komentuje Baudry.

infoplanet zdrowie organiczna zywnosc na raka badania

Według szefa żywienia z Harvard T.H. Chan School of Public Health dr. Franka Hu, badania na zwierzętach wykazały, że pestycydy mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększające ryzyko zachorowania na raka. Chemikalia mogą również zakłócać układ hormonalny. Jednak nie istnieje póki co wystarczająca liczby dowodów, na podstawie których można byłoby oprzeć nowe zalecenia dietetyczne dla ludzi.

Zdaniem naukowców powinniśmy dobrze jeść oraz utrzymywać prawidłową wagę dzięki diecie i ćwiczeniom, aby zapobiegać nowotworom. Pomocne będzie także ograniczenie spożycia alkoholu. Zasadniczo poprawić ogólną jakość diety i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym raka, może zwiększenie spożycia owoców i warzyw, zarówno konwencjonalnych, jak i organicznych.

kup artykuly platne