Jak wynika z najnowszych badań, otyłość i inne problemy zdrowotne mogą zmniejszyć szansę powrotu do zdrowia po usunięciu gruczołu krokowego. Na czym polega wzajemne powiązanie?

Groźba nawrotu?

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Co gorsza, aż 30% pacjentów, którzy się z nim zmagają, będą musieli zmierzyć się również z nawrotem raka po usunięciu gruczołu krokowego – twierdzi autor badania urolog Arash Samiei z Allegheny Health Network w Pittsburghu.

Zespół badacza przeanalizował dane 1100 pacjentów szpitala w Pittsburghu, którym w latach 2003–2013 usunięto gruczoł krokowy przez radykalną prostatektomię. Obserwowani mężczyźni w chwili diagnozy mieli średnio 60 lat.

 

Przyczyny nawrotu raka prostaty

34% poddanych badaniu pacjentów zakwalifikowano do osób otyłych, a u 19% zdiagnozowano zespół metaboliczny – grupę czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, udaru i cukrzycy. Objawy w tym zakresie, zgodnie z amerykańskim National Heart, Lung and Blood Institute, obejmowały wysoki poziom cukru we krwi, otyłość, nieprawidłowy poziom cholesterolu lub trójglicerydów i podwyższone ciśnienie krwi.

Nowotwór po latach

Mężczyźni byli obserwowani przez średnio cztery lata. Jak się okazało, rak prostaty powrócił u ponad 32% pacjentów otyłych, w porównaniu do około 17% wśród osób, które utrzymywały wagę w normie.

Ponadto ponad czterokrotnie wyższe ryzyko powrotu raka prostaty mieli badani z zespołem metabolicznym.

 

Badania nad przyczynami nawrotów raka prostaty

– Otyłość i zespół metaboliczny stają się coraz bardziej powszechne w naszym społeczeństwie – ostrzegają prowadzący badania zespół naukowców z Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Austin w Teksasie. – Badanie wskazuje, że pacjenci poddawani zabiegowi usunięcia gruczołu krokowego którzy są otyli lub cierpią na zespół metaboliczny, wykazują większe ryzyko ponownego wystąpienia nowotworu i powinny być poddawane częstszym badaniom – dodają.