Jak wynika z ustaleń naukowców, większość zapłodnionych jajeczek nie rozwija się w zdrowe dzieci a ulega poronieniu. Takie poronienia występują zwykle na bardzo wczesnym etapie ciąży. Nierzadko nie jest jej świadoma nawet sama kobieta. Fakt, że poronienie jest najczęstszym skutkiem zapłodnienia, sugerowało już kilka poprzednich badań. Teraz został potwierdzony.

– W przypadku kobiet w wieku ok. 20 lat najbardziej prawdopodobne jest to, że zapłodnienie zakończy się poronieniem. To nie jest nieprawidłowość, to norma. Stawka rośnie, gdy kobiety się starzeją. W wieku około 40 lat na 1 urodzonego noworodka jest 30 poronień – mówi biolog ewolucyjny z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara William Rice.

Aby ustalić częstotliwość poronień, naukowiec połączył dane z wielu różnych źródeł, w tym dotyczące bardzo wczesnych poronień, których kobiety zazwyczaj nie są świadome i tempa wzrostu śmiertelnych zaburzeń chromosomalnych w jajeczkach w miarę starzenia się kobiet.

infoplanet zdrowie poronienie czestsze niz poczecie badania

– Przykładowo kobiety w Danii, które mają swobodny dostęp do kontroli urodzeń i planowych aborcji do 12 tygodnia, mają średnio 1,7 dziecka i 2,1 poronienia w swoim życiu, a także 0,4 planowej aborcji. Natomiast kobiety Mormonów w USA w XIX wieku, które nie miały kontroli urodzeń i rodziły średnio 8 dzieci, miały około 16,8 poronień w całym swoim życiu. W większości przypadków kobiety nie wiedzą, że poroniły. Myślę, że niezwykle pomocna byłaby edukacja i ogólna świadomość, że poczęcie może zająć trochę więcej czasu i że wiele zapłodnień kończy się poronieniem. To często jest szokiem dla kobiet i ich partnerów – mówi dyrektor Stowarzyszenia Misurbin w Wielkiej Brytanii Ruth Atik.

infoplanet zdrowie poronienie czestsze niz poczecie badania

– Rozmnażanie się ludzi jest bardzo nieefektywnym procesem. Wysoki odsetek poronień, często nazywanych przez lekarzy „poronieniami naturalnymi”, stanowi wyzwanie dla kreacjonistów, którzy wierzą w inteligencję organizmu – mówi Sohinee Bhattacharya z University of Aberdeen w Wielkiej Brytanii, która analizuje przypadki utraty ciąży.

Poronienia mogą wystąpić z wielu powodów, ale najczęstszą przyczyną są zaburzenia chromosomowe, w których jajeczka w jajnikach kobiet są zatrzymywane w trakcie procesu duplikacji chromosomów. Co więcej, wraz z wiekiem szanse na to, że proces ten stanie się bardziej gwałtowny, wykładniczo wzrastają.